Kendine ait anayasası, meclisi, başkanı, bankası, mahkemesi, medyası, ulusal bayrağı ve sembolü olan yeni bir ülke yeni bir millet uzay krallığı ASGARDİA hakkında tüm bilgiler. asgardia uzay krallığı

Uzay krallığı olma amacıyla kurulan Asgardia, evrenin barışçıl kullanımını sağlamak, Dünya’yı uzay tehlikelerinden korumak ve uzayda askersizleştirilmiş ve özgür bir bilimsel bilgi alanı yaratmak amacıyla kurulan Asgardia hakkında tüm bilgiler:

 • Dünyanın ilk “uzay krallığı” olarak tanımlanan Asgardia, önümüzdeki 25 yıl içinde kendi ülkesini kurmayı hedefleyen 200.000 kişilik bir ulustur.
 • Asgardia, küçük bir nüfusun Dünya yörüngesinde yaşadığı, tam donanımlı, bağımsız bir ulus olacak.
 • Asgardia projesinin ardındaki felsefe, ülkenin adını seçmeye başlar - Asgardia. Antik İskandinav mitolojisinde, gökyüzündeki, Tanrıların ülkesi olan bir şehirdir. İnsanlığın kötü şöhretli rüyasının gerçekleşmesidir - Dünyadaki beşiği terketmek ve yıldızlara doğru uçmak.
 • Ashurbeyli, Asgardia’yı ilk uzay ülkesi olarak düşünen bir düşünür ve vizyonerdir. Asgardia herhangi bir uzay ajansının bir parçası olmayıp bağımsız bir oluşumdur.

Geçtiğimiz günlerde yapılan seçim sonucunda seçilen Millet Başkanı Igor Ashurbeyli’nin ASGARDİA hakkındaki detaylı açıklamaları şu şekildedir.

 • Projenin felsefesi, il olarak bu yeni ülkenin ismini seçmeye başlamaktadır.
 • Asgardia, Antik İskandinav mitolojisinde Asgard, tanrıların ülkesi olan göklerde bir şehirdi. İnsanın en büyük hayali Dünya ile birlikte Evrene açılmak ve keşfetmektir.
 • Asgardia, bağımsız bir ülke olarak Birleşmiş Milletler’in gelecekteki bir üyesi olmayı hedeflenmektedir.
 • Asgardia’nın misyonu uzayda barış ve dünyanın çatışmalarının uzaya aktarılmasının önlenmesidir.
 • Asgardia, kendi refahına ve doğdukları ülkenin refahına bakılmaksızın tüm insanlığa ve herkese hizmet ettiğinden felsefi bir yönüyle de eşsizdir.
 • Jeopolitik çekişmelerin büyük bir etkisi ve çoğunlukla eski askeri tarih ve yeryüzündeki çözülemeyen ülkeler çatışması sebebiyle bugün, uzay hukuku ile ilgili sorunların çoğu çözümlenmemiştir. Uzayda yeni bir hukuk sistemi yaratmanın zamanı gelmiştir.
 • Uzay kanununun gelişigüzel ve güçlünün yasası olmaması çok önemlidir. Yeni uzay hukuku, dünyadaki her insanın çıkarlarını eşit olarak korumalıdır.
 • Süreci başlatmadan önce başvuran ilk 100 bin kişiye özel tercih verilerek ve Dünyada kullanılan klasik vatandaşlık prosedürleri takip edilecektir.
 • Projenin bilimsel ve teknolojik amacı sadece üç kelimeyle açıklanacak olursa bunlar; barış, erişim ve koruma olarak ifade edilebilir.
asgardia uzay krallığı hakkında tüm bilgiler

ASGARDİA, hakkında merak ettiğiniz soruların (vatandaşlık, finans, sağlık, anayasa vb.) birçoğuna aşağıda cevap bulabileceksiniz.

Asgardia fikri ne zaman ve nasıl doğdu?
Asgardia: Evrenin barışçıl kullanımını sağlamak, Dünya’yı uzay tehlikelerinden korumak ve uzayda askersizleştirilmiş ve özgür bir bilimsel bilgi alanı yaratmak. Bunun dışında Asgardia uzayda yaşanabilir platformlar kurma ve Ay’daki yerleşimleri kurma konusunda uzun vadeli bir hedefe sahiptir.

Asgardia’nın ana hedefi nedir?
Dünya’yı uzay tehditlerinden korumaktır. Asgardia, Dünya yörüngesinde yaşanabilir platformlar yaratmaya çalışıyor. Dünyanın insanlığını ve biyoçeşitliliğini korumak için Dünya’da insanlığın güvenliğine yönelik tehditler söz konusu olduğunda, insan yapımı, yaşanabilir bölgeler ve uzaydaki koruyucu platformların yapımını organize edecek ve sağlayacaktır.

Asgardia bir ilk mi, uydu nasıl bir şey?
Arks, Asgardia vatandaşlarının gelecekte Asgardia topraklarının bir parçası olarak gelecekte yaşayabilecekleri insan yapımı platformlardır. Dünyanın yakın çevresinin araştırılması için yeni bir yasal platformun yaratılmasının, insanlığın hızlı teknolojik ve bilimsel genişleme gezegenine ayak uydurmak için çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Asgardia ticari bir proje midir?
Asgardia, ilk uzay ulusudur. Herhangi bir ülke olarak, faaliyetlerini finanse etmek için gelir akışına izin veren bir yapı ortaya koyacaktır.

Asgardia’nın göndereceği ilk uyduların adı nedir ve hangi şirket tarafından üretilecektir?
İlk uydunun adı Asgardia-1’dir. Asgardia-1 Satellite, bir nanosatellit kategorisine (1-10 kg) ait bir CubeSattır. Bu, her 10cm x 10cm x 10 cm boyutlarında küplerden oluşması nedeniyle adlandırılmıştır. Asgardia-1 Satellite, NearSpace tarafından üretildi ve Teksas, ABD merkezli Nanoracks LLC tarafından piyasaya sürülecek ve entegre edilecek.

Ne zaman uzaya fırlatıldı ve uydunun ömrü nedir?
Asgardia-1, Kasım 2017’de Virginia, ABD’deki Wallops uçuş tesisinden başlatıldı. İlk olarak OA-8 Antares-Cygnus aracında Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) başladı ve Aralık 2017’de uzaya yerleştirildi. Dünya’dan yaklaşık 400 km mesafede, Dünya’nın yörüngesinde (LEO) uçuyor. Asgardia-1’in bir yıldan fazla aktif kalması bekleniyor. Tipik olarak, CubeSats güneş aktivitesine bağlı olarak 5 ila 18 ay arasında aktif kalır.

Asgardia ideal hedefleri nelerdir?
Asgardia, vatandaşlarımızın doğduğu ülkenin kişisel refahı ne olursa olsun, tüm insanlığa hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Asgardia’nın amacı dünyevi devletlere, dinlere ve milletlere bölünmeksizin uzayda insanlığın bir yansımasını yaratmaktır.

Vatandaş olmak için şartlar nelerdir?
Asgardia Anayasası’nı kabul eden 18 yaşından büyük herkes vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Daha sonra dijital dosyalarını Asgardia’nın ilk uydusu Asgardia-1’e gönderme hakkına sahipler. Asgard Anayasasına göre, en az bir yurttaş ebeveyne doğmuş herhangi bir çocuk doğuştan dolayı Asgardia vatandaşı sayılır. Asgardia’nın kuruluşundan önce doğan bir çocuk, vatandaş olan ebeveynlerinin isteği üzerine vatandaş olabiliyor.

asgardia uzay krallığı hakkında tüm bilgiler

Pasaportları ve kimlikleri açıklar mısınız lütfen?
Hükümet ile parlamentoyu oluşturmak ve ulusal para birimini SOLAR yaratmak için çalışıyoruz. Kimlikler ve pasaportlar sadece şahsen alınabilir. Asgardia’nın en büyük tesislerinden biri, sınırların olmaması. Bu nedenle, aynı zamanda, kıtaların sadece sınırlarının alandan görülebilmeleri için de geçerli. Asgardia’da kıta başına bir tane olmak üzere altı büyükelçilik olacak.

Asgardia’nın pasaportunu ne zaman alabilirim?
Devletin resmi hale getirilmesinden sonra Asgardia’nın pasaportu alınabilir. Hedef Asgardia pasaportu ile uluslararası seyahat etmektir.

Asgardia’nın bir dini var mıdır?
Asgardia dinsiz bir toplumdur. Asgardia’nın her üyesi, barışçıl olduğu ve Yeryüzü Vatandaşlığı ülkelerinin mevzuatında olduğu sürece, Dünya üzerindeki herhangi bir dine yaşamakta özgürdür.

Cinsiyet ayrımı var mı?
Asgardia, toplumsal cinsiyete dayanan da dahil olmak üzere herhangi bir önyargı içermeyen bir toplumdur. Asgardia’nın resmi dili ne olacak? Asgardia’nın çalışma dili İngilizcedir. Asgardia’nın resmi dilleri, profillerinde Asgardia vatandaşları tarafından en çok seçilen 12 dildir. Asgardia resmi dillerin eşitliğini garanti eder ve bu yüzden tüm resmi belgeler bu 12 dilde yayınlanır.

Asgardia hükümeti nelerden oluşmaktadır?
Asgardia yönetimi, yasama (Meclis), yürütme (Hükümet) ve yargı (Yüce Uzay Mahkemesi) şubelerine ayrılmasıyla uygulanır.

Asgardia neden bir anayasal monarşi, “Asgardia’nın Uzay Krallığı” olmak konusunda karar verdi? Neden demokrasi olmasın?
Açıkçası, Asgardia bir demokrasidir - Asgardia yönetiminin Asgardia vatandaşları tarafından yönlendirilmesi son derece önemlidir. Asgardia yönetimi, yasama (Parlamento), yürütme (Hükümet) ve yargı (Mahkeme) şubelerine ayrılmasıyla uygulanacaktır. Ulusun Başkanı, diğer şubelerin değil, Hükümetin başı olacaktır. Şu anki Ulusun Başkanı Dr. Igor Aşurbeyli, önümüzdeki beş yıl boyunca görev yapacak. Bu tarihten sonra yeni bir Millet Başkanı seçilecek.

Asgardia neden monarşi?
Dünyadaki en büyük demokrasilerden bazıları monarşilerdir (İngiltere, Lihtenştayn, Hollanda, İsveç,vs.). Bir anayasal monarşinin kötü bir şey olduğu algısal bir yanlış anlamadır. Hollanda, yalnızca Avrupa ülkeleri için değil, tüm dünya için hümanist eğilimleri belirleyen bir anayasal monarşi ve dünyanın en liberal ülkesidir. Asgardia’nın ulusal bayramları nedir? Asgardia’nın resmi tatiller Asgardia’nın Doğum Günü (5 Ekim / 12 Ekim), Asgardia Ulusal Birlik Günü (1 Asgard / 18 Haziran) ve Yıl Günü (31 Aralık).

Asgardia’nın kendi para birimi var mı?
Asgard’ın kendi para birimi vardır ve SOLAR ile para birimi olarak. SOLAR, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne kayıtlıdır.

asgardia uzay krallığı hakkında tüm bilgiler

SOLAR’ı tanımlayın. Bu para birimi nedir ve kimin için kullanılabilir?
Asgardia’nın yasalarına uygun olarak oluşturulan *SOLAR** para birimi Asgardia’nın resmi para birimi olarak kabul ediliyor. SOLAR dünyadaki serbest piyasadaki tüm geçerliliği olan para birimlerine serbestçe değiştirilebilen bir kripto para birimidir.

Asgardia’nın bir bankası var mı?
Asgardia’nın ulusal para biriminin döviz kuru, dolaşım ve istikrarından ve bankacılık sisteminin likiditesinden sorumlu olan Ulusal Bankası var. Ulusal Banka’nın faaliyetleri Asgardia yasasına göre düzenlenmiştir.

Asgardia’nın hisse senetlerini nasıl alabilirim?
Asgardia AG’nin hisse senetleri borsada satılmayacak, ancak 1 Temmuz 2018’den başlayarak hisse senetleri, ikili satış ve satın alma sözleşmeleri temelinde satışa sunulacak.

Asgardia’ya sosyal medyadan katılabilir miyim?
Asgardia herkesi Facebook , Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlarda bağlı kalmaya davet ediyor. Asgardia sonunda kendi televizyon kanalını başlatmayı planlıyor. Asgardia’nın Sesleri adlı bir istasyon var.

Asgardia sanat galerileri var mı?
Evet, Asgardia’da sanal sanat galerileri var. Asgardia’da herhangi bir yarışma var mı? Asgardia’da çok sayıda yarışma yapıldı ve kesinlikle daha fazla olacak.

Kimler seçimlere katılabilir?
18 yaşında veya daha büyük olan ve kabul etmiş olan herkes, isterse Parlamentoda, bakanlıklarda veya diğer devlet kurumlarında olsun, bir hükümet rolü için potansiyel olarak seçilebilir. Anayasaya göre, parlamenter adaylar en az 40 yaşında olmalıdır.

Parlamento ne yapacak?
Parlamento, tüm Asgardia vatandaşlarını temsil eden bir yasama organıdır. Güçleri Asgardia yasasını kabul etmeyi; Milletler Meclisi Başkanı, Ulusal Mahkeme Başkanı, Kraliyet Mahkemesi, Yüce Değerler Konseyinin teklifi üzerine atanma ve Milletler veya Yüce Değerler Konseyi Başkanı’nın önerisi üzerine görevden alma; Hükümet Başkanının önerisi üzerine bakanların görevlendirilmesi ve kaldırılması; Ulusal Denetim Bürosu denetçilerinin görevden atanması ve kaldırılması; Milletler Başkanı için seçim çağrısı; Hükümet ve bireysel bakanların istifasına karar vermek; olağanüstü hal ilan etmek için Milletler Başkanı kararlarını onaylama; arama referandumu; Hükümet organlarının temsilcilerini çağırmak da dahil olmak üzere meclis oturumları ve soruşturmaları yapmak.