Küresel elektrikli araç (EV) batarya pazarında en büyük pastayı kimler aldı, dünyanın en büyük elektrikli otomobil batarya üreticileri sıralamasında hangi ülkeler ve üreticiler öne çıkıyor? Dünyanın En Büyük Elektrikli Otomobil Batarya Üreticileri

Elektrikli bir araba almayı düşünüyorsanız veya halihazırda bir arabaya sahipseniz, bataryanın aracın en önemli parçası olduğunu biliyorsunuzdur. İyi bir Pil, elektrikli otomobilinizin menzilini, dayanıklılığını ve performansını belirler. Bu nedenle doğru Pil üreticisini seçmek çok önemlidir.

CATL
Contemporary Amperex Technology Co. Ltd (CATL), pil pazarının zirvesine hızla yükselen Çinli bir pil üreticisidir. Şirket, yüksek kaliteli piller arayan, maliyete duyarlı müşteriler için mükemmel bir alternatiftir. CATL pilleri yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir. Daha çok CATL olarak bilinen Contemporary Amperex Technology Limited, hızla pazar payı kazanan bir Çin şirketidir. Çin elektrikli otomobil pazarının en büyük pil tedarikçisi konumundalar ve ürünleri aynı zamanda BMW ve Volkswagen tarafından da kullanılıyor. CATL küresel erişimini genişletiyor ve yakın zamanda Tesla’nın Çin’deki tek pil tedarikçisi olmak için bir anlaşma imzaladı.

Tesla
Tesla elektrikli otomobillerle eşanlamlı hale geldi ve bunun iyi bir nedeni var. Şirketin pil teknolojisi, şirket içi geliştirme ve araştırma çalışmaları sayesinde rakiplerinden yıllar boyu öndedir. Tesla, pil hücrelerini dünyanın en büyük lityum iyon üretim tesisi olarak kabul edilen Nevada Gigafactory’de üretiyor. Tesla pilleri, elektrikli araçlar için ideal olan yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir.

Elektrikli otomobil markalarının hiçbir listesi Tesla’dan bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Vizyon sahibi girişimci Elon Musk tarafından kurulan Tesla, kuruluşundan bu yana elektrikli araç devriminin ön saflarında yer alıyor. Şirketin yenilikçi elektrikli otomobilleri, yenilikçi teknolojik özellikleri, yüksek performans özellikleri ve etkileyici kilometre menzilleriyle tanınıyor. Tesla’nın amiral gemisi Model S, tek şarjla 402 mil kadar yol kat edebiliyor ve bu da onu bugün piyasadaki en verimli elektrikli otomobillerden biri yapıyor. Ek olarak Tesla’nın Otopilot sistemi, otomobilin otoyollarda kendi kendine gitmesine olanak tanıyarak Model S’yi yoldaki en güvenli otomobillerden biri haline getiriyor.

LG Energy Solution
LG, 1990’lı yıllardan beri batarya üretimi işinde olan Güney Koreli bir üreticidir ve şu anda dünya çapında en büyük lityum iyon pil üreticilerinden biridir. LG, elektrikli araçları için pil geliştirmek amacıyla Volkswagen, General Motors ve Hyundai gibi birçok otomobil üreticisiyle işbirliği yapıyor.

Samsung
Samsung SDI, adı yüksek kaliteli pillerle eşanlamlı olan Güney Koreli bir pil üreticisidir. Samsung ağırlıklı olarak BMW, Audi ve Volkswagen gibi Avrupalı elektrikli otomobil üreticilerine pil tedarik ediyor. Şirketin pilleri yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir ve bazı avantajları şunlardır:

Panasonic
Panasonic, yüzyılı aşkın bir süredir elektronik sektöründe yer alıyor ve pil üretimiyle tanınıyor. Şirket, Tesla’nın elektrikli araçlarına pil üretmek için Tesla ile yakın işbirliği içinde çalışıyor. Bununla birlikte Panasonic, sektördeki diğer otomobil üreticilerine de hizmet vermektedir.Panasonic kalite, güvenilirlik ve yüksek enerji yoğunluğuyla gurur duymaktadır. Panasonic pillerinin bazı avantajları şunlardır:

BYD
BYD, elektrikli otobüsleriyle ünlü bir Çinli şirket ama aynı zamanda araba Pilleri de üretiyor. Yerel pazarda önemli bir varlığa sahip olan ve uluslararası alanda genişleyen BYD, Toyota ve Daimler gibi şirketlere Pil tedarik ediyor.

Farasis Energy
Çin’de iki üretim tesisi bulunuyor, 2025 yılına kadar yeni üretim tesisleri inşa edecek olan marka, Türk elektrikli otomobil üreticisi TOGG ve Farasis Energy Europe arasındaki “Siro” ortak girişiminin kurulmasıyla Gemlik’te yeni bir Pil fabrikası inşa ediliyor.

Pil pazarını neler etkiliyor?
Daha fazla otomobil üreticisi elektrikli araçlara geçiş yaptıkça, önümüzdeki yıllarda pil teknolojisinde daha fazla yenilik görmeyi beklemeliyiz. Küresel elektrikli araç Pilsü pazarının 2020 ile 2020 yılları arasında %14’lük bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) büyümesi bekleniyor. Piyasayı yönlendiren diğer faktörler arasında elektrikli araçların benimsenmesini teşvik eden hükümet sübvansiyonları, elektrikli Pillerin maliyetlerindeki azalma yer alıyor.

Batarya paketinin önemi
Elektrikli otomobiliniz için doğru Pil üreticisini seçmek çok önemlidir. Aracınızın menzilini, dayanıklılığını ve performansını belirler. Piyasadaki ilk beş pil üreticisi Tesla, LG, Panasonic, Samsung SDI ve CATL’dir. Ancak Tesla, şirket içinde geliştirilen üstün teknolojisi, yüksek menzili ve hızlı şarj yetenekleriyle lider konumdadır. Ancak her şirketin farklı müşteri tercihlerine uygun, kendine özgü satış noktaları vardır. Elektrikli araçların yükselişe geçmesiyle birlikte, onlara güç veren batarya teknolojisini anlamak büyük önem taşıyor. Yukarıda listelenen üreticilerin her biri, onları birbirinden ayıran ve onları elektrikli araç endüstrisinde dikkate alınması gereken bir güç haline getiren benzersiz özelliklere sahiptir. Önümüzdeki birkaç yılda hangi pil üreticisinin zirveye çıkacağını düşünüyorsunuz?

Sonuç
Elektrikli araçlara geçiş, Pil endüstrisi için büyük bir büyüme fırsatı sunuyor. Tesla, Panasonic, CATL, LG ve Samsung elektrikli araç pazarına yön veren başlıca pil üreticileridir. Diğer özelliklerin yanı sıra yüksek enerji yoğunluğu, hızlı şarj ve uzun ömürlü yenilikçi lityum iyon ve katı hal pilleri sunarlar. Küresel EV Pil Pazarının 2020’den 202’ye kadar %14’lük bir Bileşik Büyüme Oranıyla Büyümesi Bekleniyor Gördüğümüz gibi pil teknolojisi, elektrikli araç sektörünün başarısı için kritik önem taşıyor ve Tesla ve diğer pil şirketleri aracılığıyla sektörde giderek daha fazla yenilik görüyoruz. Dünya sıfır emisyonlu ekonomilere geçerken, araçların elektrifikasyonu bu başarıya ulaşmada çok önemli bir faktör olacak ve pil üreticileri bu teknolojinin halkın kullanımına sunulmasında önemli bir rol oynamaya devam edecek.

İşte Üünyanın En Büyük Elektrikli Araç Pil Üreticileri

Sıra Pil Üreticisi Pazar Payı Ülke
1 CATL 37.0% Çin
2 LG Energy Solution 13.6% Güney Kore
3 BYD 13.6% Çin
4 Panasonic 7.3% Japonya
5 SK On 5.4% Güney Kore
6 Samsung SDI 4.7% Güney Kore
7 CALB 3.9% Çin
8 Gotion High-tech 2.7% Çin
9 Sunwoda 1.8% Çin
10 Farasis Energy 1.4% Çin
Diğer 8.6%