2018-2019 eğitim-öğretim yılında üniversite eğitimine başlayacak öğrenciler belli oldu. ÖSYM tarafından 2018 YKS tercih sonuçları açıklanmasıyla birlikte üniversite kayıtları için gerekli belgeler ve kayıt tarihleri de belli oldu.

ÖSYM’nin 2018 YKS yerleştirme sonuçlarını açıklamasıyla birlikte üniversite kayıtları için gerekli belgeler konusunda bilgi kirliliği de artmaya devam ediyor. Öncelikle her üniversitenin farklı uygulaması var demek en doğrusu olacaktır. Öğrencilerin E-Kayıt yaptırmasının ardından üniversiteye belge teslim etme uygulaması maalesef bazı üniversiteler tarafından devam ettirildiğinden en doğru sonuca kayıt hakkı kazandığınız üniversitenizin web sitesini inceleyerek ulaşacağınızı unutmayın.

Üniversite Kayıtları ne zaman başlıyor?

Üniversite kayıtları 2018-ÖSYS ile yerleşen tüm adaylar 03-05 Eylül 2018 tarihleri arasında www.turkiye.gov.tr adresinden “e-Hizmetler” sekmesinden sayfanın sonunda bulunan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” bölümü ve ardından “Üniversite E-Kayıt” sekmesinden kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. Birçok üniversite bu işlem sonrasında kayıtlarla ilgili okula gelmelerine veya herhangi bir belge tebliğ etmelerini istemiyor ancak; Tıp Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi gibi bazı bölümlerden “tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu” getirmeleri istendiğinden kayıtlarını tamamlamak için E-Kayıt yaptırsalar dahi öğrencilerin bizzat okula sağlık kurulu raporlarını getirmeleri isteniyor aksi taktirde kayıt hakları yanmaktadır.

Sağlık raporu istenilen bölümlerde ve E-kayıt dışında okuldan kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin kayıtları 03-07 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. Ancak bazı fakülteler her bölüm için kayıt tarihi belirlediğinden kayıt hakkı kazandığınız üniversitenin web sitesini kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Üniversite Kayıtları için gerekli belgeler:

Kayıt hakkı kazandığınız üniversitenin web sitesini ziyaret ederek kayıt için belge istenip istenmediğini, E-kayıt tarihlerini ve Fakültenizin kayıt tarihlerini incelemeniz size en doğru sonucu verecektir. Maalesef çok büyük gazeteler ve web siteleri öğrencilere hatalı bilgiler vererek yanlış yönlendirmekte. Üniversite kayıtları için gerekli belgelere; 12 adet fotoğraf, ikametgâh belgesi gibi birçok şey yazmaktalar ancak Türkiye’de neredeyse tüm üniversiteler E-Kayıt aldıkları için hiçbir belge istemiyor E-kayıt yapılması yeterli oluyor.

KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) başvuruları ne zaman başlıyor diye merak edenlere bakanlık tarafından açıklama geldi Üniversite kayıtlarıyla aynı tarihlerde KYK resmi Web sitesinden başvurular alınacak. Ancak burs başvuruları DGS ile yerleşenlerin açıklanmasının ardından alınacağı açıklandı.