Lastik alırken hangi lastiği tercih etmeliyiz, İkinci el lastik alınırmı, hangi lastik daha kaliteli, çıkma lastik alınırmı, hangi lastik fiyat performans acısından daha iyi gibi bir sürü soru aklımıza gelebilir. Şimdi bu sorulara açıklık getirmeye çalışalım… 2. El Lastik Alınırmı?

2.El Lastik Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle lastik seçimini yaparken aracımızın orijinal lastik ebatlarını dikkate almalıyız. Şuan piyasada birçok lastik üreticisi fiyat performans açısından ürünlerini alıcılara sunmaktadır. Ama en çok kullanıcıları zor durumda bırakan fiyatlarıdır. O yüzden kullanıcılar 2.el lastik almaya yönelmektedir.

2.El Lastikte Üretim Yılı Ne Olmalıdır?

Piyasada birçok çıkma lastik satışı yapılmaktadır, dikkat etmemiz gereken en önemli nokta üretim yılıdır. Üretim yılı kış lastiği için 3 yıl, yaz lastikleri için 4 yıldan fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü lastiğin belirli bir raf ömrü vardır. Çok eski lastikler içerisindeki bileşenler özelliğini kaybettiği için yeterli yol tutuşu sağlamaz. Lastiğin üzerinde üretim haftası ve üretim yılı belirtilmiştir, bur an bu bilgiye ulaşabiliriz.

2.El Lastikte Diş Derinliği Ne Olmalıdır?

Sıfır bir lastikte diş derinliği 9mm civarıdır, ikinci el lastik için kış lastiği 4mm yaz lastiği içinse 3mm baz alınmalıdır. Ama yaygın olarak lastiğin diş derinliğinin 1.66mm altına düşmemesi gerektiği söylenir. Diş derinliği artıkça aracın yol tutuşu ve frenleme mesafesi de daha kaliteli olur.

Lastikler Bir Birinden Farklı Olabilir Mi?

Çoğu araç kullanıcısı 4 lastiğinde aynı marka olmasına, aynı diş derinliğine sahip olmasına, aynı yılda mı üretilmiş diye bakmaz. Olması gereken lastiklerin aynı desene sahip olması ve yıpranma düzeylerinin birbirine yakın olması gerekir. Aksi taktir de araçtaki kullanılan farklı lastikler lastiğin yol tutuş kalitesine etki edeceği gibi sürüş esnasında sizde güvensizlik yaratabilir. 2.el lastik alırken yıpranma durumuna dikkat edilmelidir, Bazen lastik ne kadar yeni üretim olsa da diş derinliği fazla olsa da lastik te yarılma, patlama sonucu tamir görmüş olabilir. Lastiğin yanak kısmında olan eskimelere ve yapılan işlemlere dikkat edilmeli hatta bu tür lastikler tercih edilmemelidir.

Lastiğin Km. Olarak Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Normal şartlarda lastiğimizde her hangi bir yırtık patlak yoksa 40.000 km - 50.000 km civarı bir ömrü vardır. Araçta ki lastikleri her yıl çapraz değiştirerek km süresini biraz daha uzatabiliriz. Bu km geçtikten sonra diş derinliğindeki azalmadan dolayı lastiğin performansı düşer.

İkinci El Lastik Alınırmı?

İkinci El lastik alırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Yukarda belirttiğimiz maddelere dikkat etmekte fayda var…