Bu yazımızda dünyanın sevilen müzik türlerinden biri haline gelen K-Pop hakkında tüm bilgilere ve en popüler k-pop gruplarına yakından bakıyoruz.

K-pop dünyanım her yerine adeta bir salgın gibi yayılmaya devam ederken milyar dolarlar ile ifade edilen sektöre Kore devletinin katkısı da devam ediyor. K-pop, sadece turizm sektörüne değil bir çok ürünün ihracatına katkı sağladığı ve aynı zamanda Güney Kore’nin uluslar arası imajını da geliştirmeye yardımcı olduğundan devlet tarafından da destekleniyor.

K-Pop nedir?
Kore kültürünün bir parçası haline gelen K-Pop, Korean Pop‘un kısaltmasıdır. Son yılların en popüler müzik türü olarak gösterilen K-Pop, G Kore’nin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ünlü K-pop gruplarının Amerika’daki konserlerine bilet bulmak bile zorlaşıyor gerisini siz düşünün!

İşte Dünyanın En Popüler K-Pop Grupları:

1. BTS
BTS, Bangtan Boys olarak da bilinen grup 2013 yılında müzik yapmaya başladı ve en çok tanınan gruplardan biridir.

2. EXO
Güney Kore’nin başkenti Seul’de 2011 yılında kurulup, 2012 yılında piyasaya çıkan grup 9 üyeden oluşmaktadır.

3. Got7
Güney Koreli grup, en çok tanınan K-pop Gruplarından biridir ve 7 kişiden oluşmaktadır.

4. Big Bang
Güney Koreli bir çocuk grubu, YG Entertainment tarafından kurulmuş olup 5 kişilik bir gruptur.

5. Shinee
2008 yılında kurulmuş Güney Koreli K-pop erkek grubu dur. Grup üyeleri; Onew, Key, Jonghyun, Taemin ve Minho’dir. Kuruldukları günden bu güne 9 adet albümleri vardır.

6. Seventeen
2015 yılında kurulan grup SVT adını da kullanmaktadır. Grup 13 kişiden oluştuğundan epey kalabalıktır ve her meslek grubundan birilerini bulmak mümkündür. 13 kişiden oluşmaktadır.

7. Monsta X
Monsta X Güney Koreli bir çocuk grubudur, 2015 yılında kurulmuş olup, 7 kişiden oluşmaktadır.

8. TWICE
En popüler K-pop gruplarından olan TWICE 2015 yılında kurulmuştur ve dokuz üyeden oluşmaktdır. Grup aynı zamanda en popüler k-pop kız gruplarındandır.

9. Infinite En eski gruplardan olan Infinite, 6 üyeden oluşmaktadır. İlk albümleri Over The Top, 2011’de piyasaya sürüldü.

10. NCT
En sevilen K-Pop gruplarından olan NCT ismi “Neo Culture Technology’nin” kısaltmasıdır. Grup hayli kalabalık olmakla beraber, farklı ülkelerde de grup üyeleri vardır.

11. GFRIEND
En popüler kadın K-pop gruplarından olan GFRIEND, sadece ülkelerinde değil dünyanın dört bir tarafında hayranları bulunmakta.

12. Astro
6 kişilik K-pop müzik grubu 2016 yılında oluşturdu ve üyeleri: lider JinJin, EunWoo, MJ, Rocky , MoonBin ve Sanha’dır.