Temiz bir şehir olmak için, havanın kalitesi, çöp imhası, trafik sıkışıklığı, suyun içile bilirliği ve kanalizasyon sistemlerinin kalitesine göre dünyanın en temiz şehirleri sıralandı. Polis-silah

Dünyanın dört bir yanını dolaşan insanlar, kameralarında ve tuttukları günlüklerde kaydedilen anılarla eve dönüyor. Ziyaret edilen yerlerin güzelliği ve misafirperverliği hafızamıza kazınmıştır. Ancak bazen, o kadar kirli ve gürültülü bir şehre düşüyoruz ki, tatil keyifli olmaktan çok stresli hale geliyor. Aşağıda sıralanan ‘gıcırtılı temiz’ şehirler, kesinlikle temiz ortamlarına dönmek isteyeceklerdir. Aşağıdaki bu 10 şehir, havanın kalitesi, çöp imhası, trafik sıkışıklığı, suyun içile bilirliği ve kanalizasyon sistemlerinin kalitesine göre dünyanın en temiz şehirleri listesine girmiştir.

Temiz bir şehir olmak için, sağlıksız yaşam koşullarına ve nihayetinde kötü sağlığa yol açabilecek sorunları çözmeniz gerekir. Bu, ağırlıklı olarak atık yönetiminin iyi organize edilmesi gerektiği ve şehrin yerinde iyi bir atık sistemine sahip olması gerektiği anlamına gelir. Bunun yanı sıra ulaşım altyapısının hava kalitesi ve temizliği üzerinde etkisi vardır.

İşte dünyanın en temiz 10 şehri:

Calgary, Kanada
Bir milyondan fazla nüfusa sahiptir ve şu anda dünyanın en temiz şehridir. Hükümet temizliği korumak için mücadele ediyor, ancak bunu beş ana şeye odaklanarak başarıyor: su temizliği ve kullanılabilirliği, kanalizasyon sistemleri, trafik tıkanıklığı, atık giderme ve geri dönüşüm ve hava kirliliği.

Zürih, İsviçre
Güzel kış karıyla her yıl binlerce turisti çekiyor.Şehrin etkili bir atık yönetimi sistemi vardır ve geri dönüşümü aynı zamanda ürünlerin enerji tüketiminde verimli bir şekilde nasıl yeniden kullanılacağına odaklanmıştır.

Lüksemburg
Şehrini ve başkentini temiz tutmaya özel önem veren küçük bir ülkedir. Başkent pitoresktir ve sakinler görevlerinin şehirlerini ve ülkelerini herkesin keyif alması için olabildiğince temiz tutmak olduğunu anlıyor gibi görünüyor.

Adelaide, Güney Avustralya
Atık yönetim sistemi ile şehir tarafından üretilen atığın yaklaşık% 85’ini geri dönüştürüyor. Bu nedenle temizlik konusunda çok yüksek sıralarda yer almaktadır.

Singapur
İzledikleri yönergeler sayesinde Asya’nın en temiz şehridir. Halka açık yerlerde tükürmek bir suç olarak kabul edilir ve bunun için hükümet tarafından suçlanabilirsiniz.

Kopenhag, Danimarka
hava kalitesiyle zaten öne çıkıyor, ancak hükümet 2025 yılına kadar başkenti karbon nötr hale getirmeyi hedefliyor. Atık yönetimi ve geri dönüşüm için çeşitli girişimlerle çöpü azaltmak için çok sayıda önlem alındı. Hükümetin uyguladığı yeşil girişimler, özellikle hükümetin başkenti dünyanın en bisiklet dostu şehri yapma konusundaki uzun vadeli planı oldukça etkileyicidir.

Helsinki, Finlandiya
Finlandiya’nın başkenti, güzel çevresi nedeniyle popüler bir turizm merkezidir. Bununla birlikte, Helsinki birkaç yıldır temiz şehirler listesinde yer alıyor. Şehrin suyu o kadar temiz ki doğrudan musluktan içilebilir. Hükümet, özellikle elektrik üretiminde şehri çevre dostu hale getirmek için büyük adımlar attı. Hava kalitesinin bu kadar bozulmamış olmasının başlıca nedenlerinden biri, yerel halkın arabalarını bisiklet sürmek için terk etmesidir. Şehrin bisikletçiler için ayrılmış yaklaşık 2400 mil şeridi var ve hükümet 2025 yılına kadar motorlu araç sahipliğini modası geçmiş hale getirmeyi hedefliyor.

Hamburg, Almanya
Almanya’nın en büyük ikinci şehri, temiz ve bozulmamış bir çevre sağlamak için büyük adımlar attı. Hamburg , daha fazla bisikletçi ve sokaklarda daha az özel araç olduğundan, artan kirlilik seviyelerini azaltmaya yardımcı olan bisikletçiler için yerinde mükemmel bir altyapıya sahiptir. Kenti yirmi yıl içinde arabasız hale getirmeyi planlayan bir teklif olan Yeşil Ağ da oldukça etkileyici. Hükümet ayrıca 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını% 80 azaltmayı planlıyor.

Brisbane, Avustralya
Brisbane , ülkenin en kalabalık üçüncü şehri olmasına rağmen, Avustralya’nın en temiz şehirlerinden biridir. Yeşil alanlar, doğa koruma alanları ve parklar, kirlilik seviyelerinin azaltılmasına katkıda bulundu. Brisbane’in denize yakınlığı da kirlilik seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı oluyor. Brisbane yönetimi, şehri temiz ve yeşil tutmayı amaçlayan çeşitli hedefler belirlemiştir.

Stockholm, İsveç
Stockholm , kentin yeşil girişimleri nedeniyle 2010 yılında ilk Avrupa Yeşil Başkenti olma ayrıcalığına sahiptir. Bununla birlikte şehir, defne üzerinde durmadı ve karbon salınımını yüzde 25 oranında azaltarak sağlıklı bir çevre sağlama yolunda olumlu adımlar atmaya devam etti. Stockholm de güçlü bir bisiklet kültürüne sahiptir

kaynaklar: wowtravel