Dünya genelinde çok köklü bir puanlama ve referans noktası kabul edilen, Michelin yıldızı nedir, Türkiye’de Michelin yıldızına sahip restoranlar nelerdir? Michelin Yıldızı Nedir ?

Türkiye’de Michelin Yıldızına Sahip Restaurantla Hepimiz çok güzel ve çok özel yemekler, lezzetler görmek ve tatmak istiyoruz. Çok ilgili ve nezih ortamlarda misafir edilmek, krallar-prensesler gibi ağırlanmak, şımartılmak, yeni tatlar, farklı mutfaklar ile tanışmak istiyoruz.

Ailelerimiz, iş arkadaşlarımız, okul arkadaşlarımız, anne-babamız, eşimizle özel yemekleri paylaşmak için bazen çok şık, bazense salaş mekanları tercih edebilmekteyiz. Tercihimiz ne olursa olsun, lezzet ve ilgi beklentimiz hiç değişmemektedir.

Tercih edeceğimiz cafe ve restaurantları belirlemek için, birçok araştırma, yorum ve görüş almaya çalışmaktayız. Damak tadına ve bilgisine güvendiğimiz kişilerin yorumları ile tercihlerimizi belirlemekteyiz.

Dünya genelinde çok köklü bir puanlama ve referans noktası kabul edilen michelin nedir, michelin yıldızı nedir, michelin yıldızı nasıl alınır, michelin yıldızına sahip restaurantlar, ülkemizde michelin yıldızı var mı, michelin yıldızı tarihi, Michelin Yıldızı Uğruna Yapılan İntiharlar… ve daha birçok bilgi yazımızın devamında yer almaktadır.

Michelin tarihi hakkında kısaca bilgi verecek olursak; 1900 yılında otomobil lastiği üretmekte olan Michelin Kardeşler, o günlerde trafikte olan yaklaşık 3000 dolayında Fransız otomobil sahip ve kullanıcıları için yol haritası ve yol rehberi niteliğinde bir rehber basımı ve dağıtımı yapmışlardı. Bu rehberde benzin istasyonları, tamirhaneler ve lokantalarda yer almaktaydı. Yöntem ve metodu hala açıklanmayan kriterler ile bu rehberde yer alan lokantalar yıldızlarla belirtilmişlerdi. Bu şekilde başlayan michelin macerası bugün dünya genelinde yemek sektörünü üst seviyelere taşımaktadır.

Ve Michelin Yıldızları dağıtılmaya başlanıyor… Yıldız puanlaması yapılır iken 3 farklı seviye kullanılıyor. Yapılan bu derecelendirmede en yüksek derece 3 yıldız ile tanımlanıyor. Her yıldız bir yıl süreyle geçerli olmakla beraber, 3 yıldız bir seferde alınabileceği gibi, kademeli olarak da yükselmek mümkün olabiliyor.

Tabi sahip olunan her bir yıldız, yıldız sahibi şefi de bir yıldız bir marka haline getiriyor. michelin yıldızına sahip şef büyük bir üne kavuşuyor. Şefin restaurantı aylar sonrasına verilen randevular ile dolup taşmaya başlıyor.

Michelin Yıldızı Uğruna Yapılan İntiharlar

Ancak yıldız sahibi şef olmak her zaman iyi sonuçlar doğurmuyor. 1966 yılında sahip olduğu yıldızlarını kaybedeceğine inan şef Alain Zick, 2003 yılında ise şef Bernard Loiseau intihar ederek hayatlarına son veriyorlar.

Peki kimler tarafından ve hangi kriterler ile değerlendirme yapılıyor?

Değerlendirmeler Michelin tarafından özel olarak seçilmiş gurmeler tarafından büyük bir gizlilik içerisinde yapılmakta olup, aynı mekan birden fazla uzman tarafından değerlendirildikten sonra puanlama yapılmaktadır. Yapılan bu incelerden mekanın bilgisi olmamakla beraber, restaurantın temizliği, hizmet kalitesi, sunum şekilleri gibi faktörlerde yapılan derecelendirmede dikkate alınmaktadır.

Dünya genelinde Michelin Yıldızına sahip işletme sayısı

349’u tek yıldız, 81’i iki yıldız ve 50’si üç yıldız olmak üzere, dünya üzerinde Michelin Yıldızı’na sahip toplam 480 restauran bulunmaktadır. Dünyanın en büyük şehirlerinden Londra’da üç yıldıza sahip yalnızca 1 restaurant yer almaktadır. Japonya en çok yıldıza sahip olan ülke olup, ülkede 32 tane 3 yıldız, 61 tane 2 yıldız, 224 tane ise 1 yıldıza sahip restaurant bulunmaktadır. Japonya’yı Fransa, Almanya ve Amerika sahip olduğu Michelin Yıldızları ile takip etmektedir. Maalesef çok önemli şef ve mekanlara sahip olmamıza rağmen Türkiye’de henüz Michelin yıldızlı bir restaurant bulunmamaktadır.

Michelin Yıldızlarının anlamları

  • (*) one star:“A very good restaurant in its category” – Alanında iyi Restaurant.

  • (**) two stars: “Excellent cooking, worth a detour” – harika yemek, destinasyon değiştirmeye değer.

  • (***) three stars: “Exceptional cuisine, worth a special journey” – Mükemmel mutfak. Özel bir yolculuğa değer olağanüstü yemekler