İnternet servisi sağlayıcılarıyla herkesin sorun yaşadığı, Download ve Upload hızlarının ne anlama geldiğini sizlere açıklamaya çalışalım. Download ve Ipload Hızı

Download Speed Nedir: Download Speed kelimesini Türkçeye çevirdiğimizde “İndirme Hızı” anlamına gelmektedir. Peki nedir bu indirme hızı? İndirme hızına örnek verecek olursak, bir Web siteyi veya bir dosyayı karşıdaki sunucudan ne kadar sürede bilgisayarınıza download yani indirebileceğinizi gösterir. İnternet sağlayıcılarıyla son kullanıcı arasında yaşanan en önemli sorunlardan biridir Download hızı, Çünkü küçük puntolarla yazılan sözleşmelerde çeşitli kelime oyunlarıyla (o yazan maksimum ulaşabileceğiniz hız!!!) vaat edilen download hızlarına ulaşmak hayal oluyor.

Upload Speed Nedir?: Upload Speed kelimesinin Türkçe karşılığına baktığınızda “Yükleme Hızı” anlamına elmektedir. Yükleme hızı internet servisi sağlayıcılarının size sunduğu karşıya yükleme hızıdır. Upload’ın Download’dan düşük olmasının tek nedeni ticari pazarlama stratejisidir. Kullanıcıların internetlerini ticari amaçla kullanmalarının önüne geçmek için yükleme hızını düşük tutan internet servisi sağlayıcıları, yükleme hızını artırmak için daha yüksek ücretler talep etmekteler.

Simetrik İnternet Nedir? : Türkiye’deki en yaygın internet sağlayıcıları olan; Türk Telekom, Süperonline, Kablonet vb. Sunduğu internet paketlerinde örneğin, Download 24 Mbps , Upload 4 Mbps gibi eşit olmayan hızlar sunmaktadırlar. Simetrik İnternet Hızında ise Download 24 , Mbps, Upload 24 Mbps hızında olmaktadır.

Ping Süresi Nedir? Ping süresi, internete bağlandığınız cihaz ile karşı sunucu arasında verilerin iletilmesi sırasında geçen süredir. Örneğin bilgisayarınızda tarayıcınıza https://egezegen.com yazdınız ve enter’a bastınız karşı sunucunun bundan haberinin olması arasında geçen zamana ping süresi denilmektedir. Yaptığınız testlerde Ping’iniz 60 ise bu demektir ki, karşı sunucuya verinin aktarılması için geçen süre 60 milisaniyededir.

Sizde internet hızınızı öğrenmek isterseniz Speedtest ve Speedcheck web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.