Dünyanın en hızlı bilgisayarı nerede, ne kadar hızlı, hangi ülkede, özellikleri? En hızlı süper bilgisayara sahip olma yarışının yeni lideri Amerika oldu. Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı ve özellikleri

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarına sahip olan Çin’in tahtını devralan Amerika Birleşik Devletleri İngilizce “Zirve” anlamına gelen “Summit” adını verdikleri bilgisayar tam olarak Çin’in “Sunway TaihuLight” bilgisayarından iki kat daha hızlı olduğu açıklandı.

Süper bilgisayarlar yapay zekâ alanında oldukça önemli bir yere sahip, Çin’in yapay zeka alanında son yıllardaki hızlı yükselişine cevap vermek isteyen Amerika, doğu eyaletlerinden Tennessee’de bulunan “Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı”na(ORNL) dünyanın en hızlı bilgisayarını inşa etmeyi başardı.

Summit nerede kullanılacak?
Summit, kanser araştırmaları, astrofizik ve çeşitli bilimsel araştırmalar için kullanılacak.

Saniyede 200 katrilyonluk işlem yapabilen bilgisayar IBM’in 22 çekirdekli 9 000’den fazla Power 9 işlemciden gücünü alırken ayrıca 27 000 adet NVIDIA Tesla V100 Grafik Kartı da bulunuyor.

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı summit

Dünyanın en hızlı bilgisayarı nerede?
Amerika’nın Tennessee eyaletinde bulunan “ORLN” laboratuvarında kurulan Summit 5.600 metrekare alanı kaplıyor ve bilgisayar 250 petabayt veri depolayabilir.

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarının özellikleri:
Sisteme gücünü; 9,216 IBM Power9 CPU ve 27.648 Nvidia Volta Grafik işlemcisinden alıyor. Bu kadar hızlı bilgisayarı aşırı ısınmasını önlemek için dakikada 15 100 Litre suya ihtiyaç duyuluyor. Bilgisayarların birbirine bağlanmaması için 300 km fiber optik kablo kullanılırken, Summit aynı zamanda 250 petabayt veri depolayabilir.

Dünyanın en hızlı bilgisayarını yapmanın maliyetinin 200 milyon dolara yaklaştığı da verilen bilgiler arasıda.

Summit dünyanın en hızlı bilgisayarı ünvanını en az 2021 yılına kadar sürdüreceğine kesin gözüyle bakılıyor.