Instagram üzerinden reklam verme neden bu kadar popüler? İnstagram’a reklam vermenin avantajları nelerdir? İnstagram’a reklam vermek gerçekten avantajlı ve kazançlı mıdır? Dilerseniz bu soruların cevaplarını beraber maddeler halinde inceleyelim. İnstagram Üzerinden Reklam Vermenin Avantajları Nelerdir?

İnstagram, son dönemlerde kullanıcı sayısı oldukça hızlı bir şekilde artan ve kullanıcı sayısı arttıkça alternatif bir reklam alanına dönüşen sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Alternatif reklam fikirleri noktasında şu sıralar en popüler olan seçenek, instagrama reklam verme seçeneğidir. Peki, instagram üzerinden reklam verme neden bu kadar popüler oldu? İnstagram’a reklam vermek gerçekten avantajlı ve kazançlı mıdır? İnstagram’a reklam vermenin avantajları nelerdir? Dilerseniz bu soruların cevaplarını beraber maddeler halinde inceleyelim.

  • Instagram üzerinden reklam verirken hedef profil kitlenizi seçme şansınız bulunmaktadır. Hedef profil kitlenizi seçmeniz, reklamınızın anasayfasında görüneceği kişilerin ilgi alanları ve beğendiği sayfalar aracılığı ile ayırt edilmesini sağlar. Belli bir konu hakkında çok sayıda instagram sayfası takip eden, bu sayfaların gönderileri üzerinden etkileşim veren kişilerin ana sayfasında çıkmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Markanızı, ürününüzü ya da hizmetinizi diğer kullanıcılara göre tercih etme ihtimali daha yüksek olan kişilere tanıtabilmek için instagram reklamlarında hedef kitlenizi seçme özelliği bulunmaktadır.

  • İnstagram üzerinden reklam verirken hedef lokasyonunuzu seçebilirsiniz. Her firma ya da her marka global hizmet vermemektedir. Siz küçük, yerel bir marka, firma ya da iş yeri olarak İnstagram’a reklam vermek istiyorsanız fakat yalnızca sizin bulunduğunuz şehirdeki kullanıcıların reklamı görmesini sağlayarak müşteri kazanma şansınızı arttırmak istiyorsanız, bu da mümkündür. İnstagram size lokasyon seçme olanağı sunar.

  • İnstagram üzerinden reklam verirken geleneksel reklam bağlamlarına oranla çok daha az para ödersiniz. Bunun sebebi İnstagram aracılığı ile reklam verme sürecinde araya çok az aracı girmesidir. Markanız ve İnstagram arasında bire bir şekilde yapılan anlaşmada yalnızca İnstagram’a para verirsiniz. Herhangi bir reklam ajansına ya da temsil ajansına ihtiyacınız yoktur. Dolayısıyla reklam maliyetiniz geleneksel reklam bağlamlarına göre çok daha düşüktür.

  • İnstagram üzerinden reklam verirken her zaman güncel kitleye ulaşırsınız. İnstagram, hali hazırda İnstagram’I güncel olarak kullanan, son dönemlerde paylaşım yapmış, reklamınızı görerek inceleme ihtimali diğer kullanıcılara göre nispeten daha yüksek olan profillere reklamınızı ulaştırır. Bu sayede her zaman güncel, her zaman ilgili ve her zaman taze müşterileriniz ile markanızın etkileşimini sağlamış olursunuz. Bu da müşteri kitlenizin artma ihtimalini daha da yükseltir. Geleneksel reklamcılık anlayışlarında ise, reklamın alıcı tarafını düşünmek yoktur. Her ne kadar başarılı bir reklam sunumu ortaya çıkarılsa da reklamın alıcı sürecinin düşülmediği bir reklam, hedefine ulaşamaz.

  • İnstagram üzerinden reklam verirken yalnızca istediğiniz zaman reklam verir, istediğiniz anda ise reklamınızı geri çekersiniz. Reklam verme süreci tamamen sizin kontrolünüz altında olan bir süreçtir. Bundan dolayı markanıza ve parasını ödediğini hizmete kendinizi daha hakim hissedersiniz. Bütün bu sebeplerden dolayı İnstagram üzerinden reklam vermek oldukça avantajlı bir reklam verme yöntemidir.