OLED, AMOLED ve POLED, bu kelimelerin ortak noktası “OLED”dir. Peki bu ekranların birbirlerinden farkları Nelerdir? oled-amoled-ve-poled-ekran-farklari-nelerdir?

OLED, AMOLED ve POLED… Bu kelimelerin ortak noktası “OLED”dir. OLED ekran teknolojisi yeni bir teknoloji değil ancak yaygınlaşması uzun yıllar sürdü çünkü OLED ekranların; ömrü kısa, üretimi zor ve maliyetliydi. Günümüzde de LCD-LED ekranlara göre üretim maliyeti yüksek olan OLED ekranları her firma kendi teknolojileriyle geliştirdi ve kendi isimleriyle adlandırdı.

OLED, ekranlar LCD ekranlar gibi arkadan ışık verilmesine gerek duymadan her piksel kendi ışığını üretir. Bu özelliğiyle daha canlı ve siyah rengin siyah gibi görünmesini sağlar. oled-led-farki?

POLED – Plastik OLED nedir?
Cep telefonları için yapılan OLED ekranlarda bazı üreticiler ekranın alt tabakasını “cam” malzemenden yapıyorlardı ancak kavisli esneyebilir ve daha ince ekran yapabilmek için bu malzemeyi plastik yapmaya başladılar. LG de ürettiği ekranlara POLED ismini verdi. esnek-oled-ekran

OLED, AMOLED, POLED Hangisi da iyi?
Her firma kendi OLED teknolojisini geliştirse de aslında son kullanıcı için çokta sorun değil çünkü teknolojileri birbirine çok yakın ve özünde hepsi OLED ekrandır.

LG‘nin POLED ekranı ile Samsung‘un AMOLED ekranı arasında seçim yapmakta bir çok kişi zorlanıyor ancak ekranlar birbirine çok yakın teknolojiler ile üretiliyor. Bu nedenle TV ve Cep telefonu alırken OLED ekran olup olmadığına bakılabilir ancak LG ve Samsung arasında tercih yaparken ekrandan ziyade donanım özelliklerine bakmakta fayda var.