Adana kebap mı acıdır Urfa kebap mı? Adana kebap ile Urfa kebap arasındaki farklar nelerdir? tüm sorularınızın cevabı yazımızda. kebap

Yemek konusunda çok geniş bir kültüre sahibiz. Diğer ülkelerle kıyaslandığı zaman her öğünümüz ayrı bir şölen gibi geçiyor. Özellikle et yemeklerine karşı da ayrı zaafı olan bir toplumuz. Öyle ki istisnasız her yöremizin birbirinden lezzetli, birbirinden farklı et yemeği tarifleri bulunuyor. Genellikle et yemekleri denildiği zaman en çok tercih edilen ve sevilen lezzet kebap oluyor. Kebap için ise ikiye ayrılıyor demek yanlış olmayacaktır. Birisi Urfa kebap diğeri ise Adana kebap. İkisi de kebap, ikisi de etle yapılıyor fakat lezzetleri başka. Çoğu insan Urfa kebap ile Adana kebap arasındaki farkı merak eder. Daha fazla sizleri meraklandırmadan Urfa kebap ile Adana kebap arasındaki farklara geçelim.

Adana Kebap

Adana kebap bol acılı olması ve ince işçiliği ile bilinmektedir. Yapılışı ve içine koyulan baharatı da Urfa kebaptan büyük farklılıklar göstermektedir. Öncelikle Adana kebap tescilli bir kebaptır. Yapılığı yer neresi olursa olsun uyması gereken bazı kriterler vardır ve zorunludur. İçerisinde kullanılan etin doğal ortamında yetişmiş, yaylalarda otlatılmış en az 1 yaşındaki koyun olması gerekmektedir. Et; sinir, yağ, zardan ayıklanarak kuyruk da dahil olmak üzere bir gün bekletilir. Urfa kebap ile arasındaki büyük farklardan birisi de etin hazırlanmasında, iki elle kullanılan zırh adı verilen bıçağın kullanılmasıdır. Etin içerisine kuyruk yağı da eklenir ve kıyılır. Baharat olarak ise belirli bir oranı olan acı biber ile sadece tuz eklenir. Sonrasında biber ile sarımsak kıyılarak karışıma ilave edilir. İyice yoğurulan et yine belirli bir ölçüsü olan şişe sıvanır. Bu işleme şişe saplama denilir. Diğer bir Adana kebap ile Urfa kebap arasındaki fark, etin pişeceği ateşin durgun olmasıdır. Kesinlikle ateşte vantilatör kullanılmamaktadır. Etten kömüre yağ damlaması engellenmek için yağı pideye çektirilir. Adana kebabın sunumu ve servisi de çok önemlidir. Yanında çoban salata, soğan salatası, ezme salatası, maydanoz, roka ikram edilir.

Urfa Kebap

Adana kebap ile Urfa kebap arasındaki fark; Urfa kebabın daha az acılı olmasıdır. Urfa kebap zırhta çekilmiş, baharatsız ve acısız bir kebaptır. Servis yapılırken yanında söğüş salata, közlemiş biber ve soğan ikram edilir. Adana kebaba göre Urfa kebabının acısı içinde değil, yanında verilir. Kebabın içerisine maydanoz, pul biber ve sivri biber gibi malzemeler ilave edilir. Sadeliğinden dolayı kıyma kebabı, acı olmayışından dolayı acısız Adana olarak da bilinmektedir. Özellikle restoranlarda taze et yenilmek istendiğinde tercih edilmektedir. Çünkü taze hazırlanan etler kalırsa ertesi gün içerisine acı katılarak Adana kebap olarak servis edilmektedir. Urfa kebap, Adana kebap gibi belirli kriterler çerçevesinde yapılmamaktadır. Ayrıca midesi hassas olan, acıya dayanıklı olmayan insanların Adana kebaba oranla daha çok tercih ettiği bir kebap türüdür.