Doktorların hayat kurtarmak gibi çok önemli bir görevleri var. Bugünün dünyasında Doktor olmak, büyük miktarda sorumluluk almayı gerektiriyor. Bakalım dünyada doktorlarına en yüksek maaşı veren ülkeler hangileriymiş. Doktorların En Yüksek Maaş Aldığı Ülkeler

Doktorlar, mesleklerinde yetkin olmak için yıllarca süren eğitimlerinin ardından pek çok ülkede oldukça yüksek bir yaşam standardına kavuşabiliyor. Doktorların yüksek bir meblağ kazandıkları hayli çok ülke var. ABD, Hollanda ve Avustralya gibi ülkeler Doktorlarını mali açıdan en çok mutlu eden ülkelerin başında geliyor.

Hollanda:
Hollanda, bir Doktor için en yüksek ücret alabileceği ülkelerin başında geliyor. Hollanda, doktorlar için harika çalışma koşullarına, daha kısa çalışma saatlerine ve hepsinden önemlisi bol tatil vadeden ülkelerden biridir. Hollanda iyi bir sağlık sistemine sahiptir. Hollanda’daki uzmanlar yılda yaklaşık 253.000 dolar kazanırken, pratisyen hekimler yılda yaklaşık 117.000 dolar net kazanç sağlıyor.

Avustralya:
Doktorlarına son derece iyi maaş ödeyen ikinci ülkedir. Daha iyi çalışma koşulları ve doktorların daha iyi eğitimine büyük önem verilmektedir. Doktorlar yeni teknikler öğrenmeye ve başkalarıyla bilgi paylaşmaya odaklanıyor . Bu nedenle, Avustralya’daki hekimler diğer ülkelere kıyasla daha olmaktadırlar. Uzmanlar kabaca 247.000 $ ve pratisyen hekimler yaklaşık 91.000 $ net kazanç sağlıyor kazanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri:
ABD’nin Doktorlarına en çok ödediğine inanıyor. Ancak Amerika’nın üçüncü sırada olmasının nedeni ülkede çok farklı fiyatlandırmaların bulunması olarak açıklanabilir. ABD’de bir uzman yılda yaklaşık 240.000 dolar kazanıyor, bir pratisyen hekim ise kabaca 169.000 dolar net kazanıyor.

Belçika:
Güzel şehirleri bulunan bu ülke, doktorların en yüksek maaş aldığı ülkeler arasında yer alıyor. Burada doktorlar, Avrupa’daki herhangi bir ülkeden daha fazla maaş alıyor. Bunun nedeni Belçika’nın gelir düzeyin yüksek doktor sayısının yetersiz olması olarak gösterilebilir. Belçika’daki uzman hekimler yılda yaklaşık 188.000 dolar kazanıyor, pratisyen hekimler ise 84.000 dolar net kazanç sağlıyor.

Kanada:
ABD’nin daha çok ücret vermesi nedeniyle Kanada’dan Amerika’ya geçen hekimler olsa da tam tersinin olduğu dönemler de bulunuyor. uzmanlar yılda yaklaşık 161.000 $ kazanırken, pratisyen hekimler kabaca 107.000 $ kazanmaktadır.

Birleşik Krallık:
İngiltere hekimlerini oldukça donanımlı yetiştirse de ücretler konusu biraz karışık. Uzman Doktorlar yılda 155.000 $ maaş alırken, pratisyen hekimler kabaca 120.000 $ net kazanıyor.

Fransa:
Fransa dünyanın en güzel şehirlerine sahip güzel bir ülke, peki doktorlarına ne kadar maaş veriyor? uzmanlar ortalama 149.000 $ kazanıyor ve Pratisyenler ortalama yıllık 92.000 $ kazanıyor.

İsviçre:
İsviçre kişi başına düşen gelirin çok yüksek olduğu bir ülkedir. Uzaman Doktorlara 130.000 $ maaş verirken, pratisyen hekimlere ise yılda yaklaşık 116.000 $ net maaş ödemektedir.

Danimarka:
Danimarka, Avrupa’da bir İskandinav ülkedir. Uzman Doktorlar yılda ortalama 109.000 $ kazanırken, pratisyen hekimler yılda yaklaşık 90.000 $ kazanmaktadır.