Tüm filmlerini birçok kez keyifle izlediğimiz hababam sınıfı filmlerinin vizyon yılları ve filmin oyuncuları hakkında tüm bilgiler yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Hababam Sınıfı

Hepimiz tüm filmlerini birçok kez müthiş keyifle ve kahkahalar ile izledik ve izlemeye devam ediyoruz. Tüm karakterlerini mahalleden, okuldan arkadaşımız gibi tanıyoruz. Büyük çınarlar Hafize Ana (Adile NAŞİT), Kel Mahmut (Münir ÖZKUL), İnek Şaban (Kemal SUNAL), Badi Ekrem (Şener ŞEN), Damat Ferit (Tarık AKAN), Güdük Necmi (Halit AKÇATEPE), İnek Şaban’ın kurbanı :) Kimya Hocası (Şevket ALTUĞ), belki biraz gıcık edici gülüşleriyle :) Bacaksız (Tuncay AKÇA), Hayta İsmail (Ahmet ARIMAN), Domdom Ali (Feridun ŞAVLI), Tulum Hayri (Cem GÜRDAP)… daha niceleri, hepsini çok sevdik, çok sevmeye devam ediyoruz.

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın Dolmuş dergisinde yazmaya başladığı öykülerden bir bölümünü birleştirerek 1957 yılında Hababam Sınıfı ismi ile kitaplaştırdığı eserinden uyarlanarak filmleştirilmiş eserlerdir.

Hababam Sınıfı (1975)

1973 yılında proje aşamasına giren filmde ilk olarak Zeki ALASYA ve Metin AKPINAR’ın oynayacağı düşünülürken çıkan anlaşmazlıklar neticesinde her iki oyuncuda Hababam Sınıfında oynamaktan vazgeçtiler. Filmde Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Feridun Şavlı, Cem Gürdap, Ahmet Arıman, Cengiz Nezir ve Bülent İğdiroğlu gibi isimler yer aldı. 1 Nisan1975 tarihinde vizyona giren film büyük bir rekora imza atarak yirmi sekiz hafta vizyonda kalmayı başarmıştır.

Filmin konusu ise, Özel Çamlıca Lisesi’nin yeni müdür yardımcısı (muavini) ve aynı zamanda tarih öğretmeni Kel Mahmut (Münir ÖZKUL), kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden ve okulda Hababam Sınıfı adıyla bilinen baş belası sınıfı kendine has ilginç ceza yöntemleriyle kontrol altında tutmaya çalışmaktadır.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976)
Ertem Eğilmez’in yönetmenliği ve yapımcılığında olan bu film Hababam Sınıfı filmleri serinin en çok hasılat yapmış olan filmidir. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Müzik Ödülü’nün sahibi olmuştur. Bu filme Şener Şen (Badi Ekrem) karakteriyle dahil olmuştur. Yine çok ilginç bir bilgi olarak bu film Şener Şen ve Kemal Sunal’ın birlikte rol aldıkları ilk sinema filmi olma özelliği taşımaktadır. Bu filmle ilgili bir başka bilgi ise Tarık Akan’ın rol aldığı son Hababam Sınıfı filmi olmuştur.

Mahmut Hoca “Hababam Sınıfı” öğrencileri tarafından sahte diplomalarla kandırılmıştır. Okula yeni beden eğitimi hocası yani Badi Ekrem (Şener ŞEN) atanmıştır. Okula yeni edebiyat hocası Semra Öğretmen atanmış okula ilk defa bir bayan öğretmen geldiği için sürekli Hababam sınıfı hocayla uğraşmaktadırlar.

Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977)
Ertem Eğilmez’in yönetmenliği ve yapımcılığında olan bu film Halit AKÇATEPE’nin eski Hababam Sınıfı Filmleri serisinde oynadığı son Hababam Sınıfı filmidir. Filmin konusu ise, Hababam Sınıfı’na Ahmet adında fakir ama çalışkan bir öğrenci dahil olmuştur. Hababam Sınıfı tayfası, ilk zamanlar köylü diye alay ettiği Ahmet’i de kendilerine benzetmek için her yolu denemektedirler.

Hababam Sınıfı Tatilde (1978)
Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini üstlendiği ve İnek Şaban rolünde harikalar yaratan Kemal Sunal’ın da Hababam Sınıfı serisinde oynadığı son filmdir.

Filmin konusu ise, açgözlü müdür okula kız öğrenci almıştır. Kızlar da Hababam Sınıfına uymuş ve komik olaylar yaşanmaya devam etmiştir. Kemal Sunal’ın yahni ve müfettiş sahnesi unutulmazdır.

Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (1979)
Kartal Tibet’in yönettiği Nahit Ataman ve Ertem Eğilmez’inde yapımcılığını üstlendiği filmin kadrosuna Şevket Altuğ, Perran Kutman ve İlyas Salman’da katılmıştır.

Filmin konusu ise, İlyas SALMAN Sınıfa doğulu bir aşiret reisinin zengin oğlu olarak gelir ve kendini ağa ilan eder :) tabi Kel Mahmut duruma el koyana kadar.

Hababam Sınıfı Güle Güle (1981)
Filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez yapmış olup, Kel Mahmut karakteriyle bildiğimiz ve hepimizin saygısını kazanan Münir Özkul’un yer almadığı tek “Hababam Sınıfı” filmi olmuştur.

Filmin konusu ise, edebiyat hocası Mehmet Bülbül’ün Özel Çamlıca Lisesinde yaşadıkları ve başından geçenler konu alınmıştır.

Hababam Sınıfı Merhaba (2004)

Hababam Sınıfı Askerde (2005)

Hababam Sınıfı Üç Buçuk (2006)