31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan seçimde oy kullanmamanın cezası belli oldu. Oy kullanmama cezası sorgulama? ve oy kullanmamak suç mu? sorularının cevabı burada. Ankara Ramazan İmsakiyesi

Oy kullanmak her Türk vatandaşının görevidir ancak farklı sebeplerden dolayı oy kullanmayacak olanlar olacaktır. Peki oy kullanmamanın cezası var mı?

Oy kullanmamak suç mu?
Oy kullanmak her Türk vatandaşının görevidir ancak kullanamamış olanlar için YSK’nın da oy kullanmayanlara ceza belirlemek gibi bir yükümlülüğü de var. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimde ve 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandum da YSK tarafından belirlenen 22 TL tutar bu seçimde de uygulanacak gibi görünüyor ancak bu ücreti daha önceki seçimlerde tahsil etmek için herhangi bir çalışma yapılmamıştı bakalım bu seçim sonucunda tahsil edilmeye çalışılacak mı?

Oy Kullanmanın Yaşı Kaç, Kimler oy kullanamaz?
18 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşı oy kullanabilir. İstisna olarak; askerler, hükümlüler, askeri öğrenciler oy kullanamazlar.

Oy kullanmama cezası sorgulama?
Oy kullanmayanlara kesilen cezayı sorgulamak için herhangi bir sistem bulunmuyor. Ankara Ramazan İmsakiyesi

Seçimde oy kullanmamanın cezası ne kadar?
YSK tarafından belirlenen seçimde oy kullanmamanın cezası önceki yıllardaki uygulamalara bakıldığında cezanın çok yüksek olmayacağı ve 22 TL civarında bir ücretin yeniden uygulanacağını işaret ediyor. ancak bu ücreti daha önceki seçimlerde tahsil etmek için devletin herhangi bir çalışma yapmadığını da belirtme gerekiyor. Bakalım bu seçim sonucunda tahsil edilmeye çalışılacak mı?

Oy kullanmama cezası nereye ödenir?
Seçimde oy kullanmama cezasının kişilere tebliği sonrasında ceza, Maliye Bakanlığı tarafından tahsil edilecektir. Ödeme noktaları ceza kağıdının üzerinde yazmaktadır.

Seçim günü saat 17:00’a kadar oyunu kullanmayan 18 yaşını dolmuş; askerler, hükümlüler, askeri öğrenciler hariç her Türk vatandaşına YSK tarafından belirlenen ücretten ceza işlemi uygulanacağı söylenir ancak bu güne kadar tahsil edilmesiyle ilgili her hangi bir çalışma yapılmamıştır.