Z kuşağı nedir, Z kuşağı kimdir, Hangi Yılları Kapsar, Z kuşağı ne zaman başladı, Z kuşağı nelerle ilgilenir, Z kuşağı nelerden hoşlanır ya da hoşlanmaz… Z Kuşağı

Gezegenimizin en farklı, en anlaşılmaz, en sıra dışı ve diğerlerine hiç benzemeyen, en hızlı öğrenen, en çabuk sıkılan ve en teknolojik kuşağıyla tanışmaya hazır mısınız? X kuşağı, Y kuşağı derken söz sırası Z kuşağında. Önceki kuşaklara hiç benzemeyen yepyeni bir ekol, tarza sahip olan Z kuşağı hakkında her şey yazımızın devamında yer almaktadır.

Z kuşağının hangi yılları kapsamaktadır:

Z kuşağının başlangıç tarihi birçok kaynakta birbirinden farklı zaman aralıklarında gösterilmektedir. Kaynakların bir kısmı Z Kuşağının başlangıç tarihini 1995 sonrası doğanlar olarak gösterirken bazı kaynaklarda ise 1996-1997 yılları gösterilmektedir. Güncel kaynaklara göre ise Z kuşağının başlangıcı olarak 2000 yılından sonra dünyaya gelmiş insanlar olarak belirtilmektedir.

Z kuşağının ortaya çıkış dönemi teknolojinin çığır açtığı, teknolojik dünyanın gelişimini hızla arttırdığı döneme denk gelmiştir. Z kuşağının ortaya çıkış döneminden itibaren “akıllı telefonlar, internet, görsel ve dijital teknoloji” gibi kavramlar hayatın merkezinde yer almaya başladığından Z kuşağı teknolojiyle iç içe yaşamaya çok alışkın bir kuşaktır.

Sürekli daha gelişmiş yazılımlar, programlar aracılığıyla yaratıcı ve verimli hala gelebilirler.
Risk alabilme konusunda X ve Y kuşaklarına oranla çok daha gerçekçi, tedbirli ve bilinçlidirler.
Daha girişimci ve sosyal özelliklere sahip Z Kuşağı teknoloji çağının merkezinde büyüdüğünden daha yeni daha farklı teknolojiler konusunda iştahlı, kendi potansiyelini gerçekleştirme noktasında daha kararlı ve güçlüdürler.
Z Kuşağı birçok kitaba da konu olduğu gibi çok çabuk öğrenme yeteneğine sahiptirler. 8 sn gibi bir sürede konulara konsantre olabilmektedirler.
Z kuşağı düm detaylarıyla internetin her şeyine hakim olmakta, çalışma konusunda oldukça arzulu ve çalışkan kişilik göstermektedirler.

Z Kuşağının Bilinen Bazı Özellikleri:

  • Z kuşağı bilgiye ulaşabilme becerisine sahip olduğundan kendini eğitebilmektedir.
  • Z kuşağı özgüven sahibidir.
  • Z kuşağının bireyleri arasında derslerini online izlemekte olan büyük bir çoğunluk bulunmaktadır.
  • Sosyal medya ve youtube gibi araştırma ve dersle ilgili kaynaklara ulaşmada kullanmaktadırlar.
  • Z kuşağını oluşturan bireylerin büyük bir oranı kendi işine sahip olacaklarına inanmaktadırlar.
  • Neredeyse yarıya yakını bilgisayar başında 3 saatten daha fazla zaman harcıyor.
  • Gizliliğe oldukça önem vermekte olan Z kuşağı; Snapchat, Secret gibi sosyal mecraları kullanıyor.

Z kuşağının ardından çok daha erken yaşlarda teknolojiyle tanışmış/tanışacak olan “alfa kuşağı” gezegenimize yer alacaktır. Z kuşağına ilişkin yazımız yakın zamanda sayfamızda yer alacaktır.