Gezegen nedir, gezegen hakkında bilgiler, gezegenlerin isimleri nedir, gezegenler yıldız mıdır, gezegenin tanımı… gibi gezegenlere ait bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır. gezegen

Gezegen kavramını tanımlayacak olursak; gezegen belirli bir yörünge dahilinde ve yıldız çevresinde hareket eden ve yıldız kategorisine girmeyen gök cisimidir. Gezegen ifadesinin tanımı aslında birçok gök cisimini de ifade edebilmektedir. Örneğin biraz önce yapılan tanım kapsamında asteoridler veya kuyrukluyıldızları da tanımlayabilmektedir. Gezegenler kendine has kütle çekimleri, yıldız gibi kendi ürettiği enerji sayesinde ışık saçmayan ve oluşumu sonrasında gaz ve toz kümelerinden arınmış olmaları ile ayırt edilebilmektedir.

Gezegenler yıldızlar gibi ısı ve ışık kaynağı değillerdir. Gezegenler yıldızlardan aldıkları ışıkları yansıtmakta olan gök cisimleridir.

Güneş Sisteminde, Uluslararası Gök Bilim Birliği (IAU) tarafından yapılan kategorileme ve tanımlamalara uygun olan 8 (sekiz) tane gezegen bulunmaktadır. Uluslararası Gök Bilim Birliği tarafından gezegen olarak kabul edilen bu sekiz gezegen; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gezegenleridir. İsimleri verilen bu sekiz gezegenin altı tanesinin kendilerine ait doğal uyduları bulunmaktadır.

Planetoloji yani gezegen bilimi; yıldız özellikleri göstermeyen, yıldız olmayan gök cisimleri ile gezegen sistemlerini araştırmakta olan bilim dalıdır. Gezegen biliminin araştırmalarının esas konuları, gezegen sistemlerinin oluşumları, gezegen sistemlerinin yaşadığı değişimler, gezegen sistemlerinin özellikleri gibi başlıklardan oluşmaktadır.

Uluslararası Gök Bilim Birliği tarafından gezegen olduğu kabul edilen bu sekiz gezegen iki farklı kategoride değerlendirilmektedir.

Söz konusu bu iki kategori aşağıda belirtildiği şekildedir:

  • Kayalık Gezegenler (Merkür, Venüs, Dünya, Mars)
  • Gaz Devi Gezegenler (Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün)

Gezegenler hakkında tüm bilgiler, sekiz gezegenin tüm özellikleri, gezegenlerin keşfediliş hikayeleri, gezegenlerin dünyaya uzaklıkları, gezegenlerin büyüklüklerin sıralanması, gezegenlerin bilinmeyen ilginç özellikleri, gezegenler hakkında ayrıntılı bilgiler, güneş sistemi hakkında bilgiler, dünya gezegenin hareketleri ve sonuçlar, gezegenlerde yer çekimi olup olmadığı hakkında bilgiler, mars gezegenin de buz kütlesi bulunması… ve daha fazlası gezegenler hakkında tüm bilgiler sayfamızda yani https://egezegen.com da yer bulmaktadır. İnternet sayfamız egezegen.com yeni keşif ve haberlerle birlikte sürekli güncellenmektedir.