Güneş tutulması, Ay’ın hareketi esnasında Dünya ile Güneş arasına girmesi sonucunda Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tamamını kaplaması sonucunda oluşur. Güneş tutulması resmi

Güneş tutulması, ay dünya ile güneş arasından geçtiğinde meydana gelir ve böylece Dünya’nın Güneşi görüşünü tamamen veya kısmen engeller. Güneş ve ay gündüz gökyüzünde bir araya gelirler. Ay çoğu zaman fark edilmeden geçer. Ancak, yılda en az iki kez, Dünyanın herhangi bir yerinde ayın güneşin önünden geçtiği gözlemlenir.

Bu mükemmel eşleşme Dünya’da güneş ve ayın benzer bir boyuttaymış gibi görünmesine neden olur.
Kısmi güneş tutulması sırasında ayın güneşten bir ısırık almasını izlemek her zaman ilgi çekicidir. Ancak toplam güneş tutulması yaşanması kesinlikle çok daha etkileyici.

Güneş Tutulmasının Türleri

3 farklı güneş tutulması vardır. Güneş’in ne kadarının tutulduğu, güneş tutulmasının büyüklüğü ve Ay’ın gölgesinin hangi kısmının Dünya’ya düştüğüne göre ayrım yapmak gerekir.

1. Tam Güneş Tutulması: Ay’ın Güneş’i tamamen örtmesiyle meydana gelir ve Ay’ın Dünya’ya en yakın yörüngede olduğunda gerçekleşebilir. Tam bir güneş tutulması, yalnızca Dünya’daki küçük bir bölgeden görülebilir. Tam bir tutulma gerçekleşmesi için, güneş, ay ve dünya doğrudan tek bir çizgide olması gerekir ve sonuç olarak Gökyüzü çok karanlık olur, sanki sanki geceydi.

2. Halka Şeklindeki Güneş Tutulması: Ay’ın Güneş’in tüm yüzeyini kaplayacak kadar büyük olmadığında gerçekleşir ve Güneş’in dış kenarları gökyüzünde bir ateş çemberi olarak görünür. Ay yakın olduğunda Güneş bir halka şeklinde görünerek güneş tutulması gerçekleşir.

3. Parçalı - Kısmi Güneş Tutulması: Güneşin belirli bölümlerinin Ay tarafından gölgelendiği durumlarda meydana gelir.

Dairesel - Hibrit Güneş Tutulması:

Güneş tutulması tarihleri Yaklaşan 5 Güneş Tutulması(2019):

  • 2 Tem 2019
  • 26 Ara 2019
  • 21 Haz 2020
  • 14 Ara 2020
  • 10 Haz 2021

Güneş Tutulmasını İzlerken Sağlığınızdan Olmayın!

Güneş tutulması hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, ilk önce gözlerinizi korumak. Güneşin yoğun UV ışını yayar ve bu da güneşe her zaman bakmayı zararlı hale getirir.

Güneş tutulması güneşe bakmayı daha cazip hale getirir ancak ay güneşin bölgelerini engelliyor olsa da, gözünüzde kalıcı hasara neden olacak kadar UV radyasyonu kalmaktadır. Güneş tutulmasını izlemek için önceden ekipmanlarınızı hazırlayın.