Ankara, Üniversite okumak için kuşkusuz Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi. Peki Ankara’un en iyi üniversiteleri hangisi? Ankara'un En İyi Üniversiteleri Sıralaması

Kuşkusuz iyi bir üniversitede okumak herkesin hayalidir. Üniversite tercihi yapmadan önce üniversitelerin tanıtım günlerini takip edip üniversiteler hakkında bilgi almak işinizi kolaylaştıracaktır. Üniversite tercihi yaparken fiziki ortama bakmak yerine akademik yeterliliğine bakmak gerekir.

Türkiye’deki üniversiteleri akademik performanslarına göre sıralayan URAP, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde 2009 yılında kuruldu. URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı, sadece Türk üniversitelerini değil Dünyadaki üniversiteleri de akademik performanslarına göre sıralayan saygın bir kurum.

Enformatik Enstitüsünün yayınladığı sıralamaya göre Ankara’nın en iyi üniversitesi Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) olurken onu Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi takip ediyor.

Ankara’nınn en iyi vakıf üniversiteleri sıralamasına baktığımızda ilk sırayı Hacettepe Üniversitesi alırken onu İhsan Dogramacı Bilkent Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi takip ediyor.

İşte Ankara’un En İyi Üniversite Sıralaması:

Ankara
Sıralama
Türkiye
Sıralama
Dünya
Sıralama
Üniversite Adı Kategori
1 1 532 Orta Dogu Teknik Üniversitesi B++
2 3 543 Hacettepe Üniversitesi B++
3 5 652 Ankara Üniversitesi B++
4 7 669 Gazi Üniversitesi B++
5 9 840 İhsan Dogramacı Bilkent Üniversitesi B++
6 42 1669 TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi B
7 49 1743 Başkent Üniversitesi B
8 53 1780 Çankaya Üniversitesi B
9 54 1787 Atılım Üniversitesi B
10 67 1975 Yıldırım Beyazıt Üniversitesi B

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Sıralaması için Buraya Tık Tık

KAYNAK: Enformatik Enstitüsü