İzmir, Üniversite okumak için kuşkusuz Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi. Peki İzmir’in en iyi üniversitesi hangisi? İzmir'un En İyi Üniversiteleri Sıralaması

Üniversite tercihi yapmadan önce üniversitelerin tanıtım günlerini takip edip üniversite hakkında bilgi almak işinizi kolaylaştıracaktır. Üniversite tercihi yaparken fiziki ortama bakmak yerine akademik yeterliliğine bakmak iyi bir eğitim almanızı sağlayacak en önemli etmendir.

Türkiye’deki üniversiteleri akademik performanslarına göre sıralayan URAP, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde 2009 yılında kuruldu. URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı, sadece Türk üniversitelerini değil Dünyadaki üniversiteleri de akademik performanslarına göre sıralayan saygın bir kurum.

Enformatik Enstitüsünün yayınladığı sıralamaya göre İzmir’in en iyi üniversitesi Ege Üniversitesi olurken onu Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Yuksek Teknoloji Enstitüsü takip ediyor.

İzmir’in en iyi vakıf üniversiteleri sıralamasına baktığımızda ilk sırayı İzmir Ekonomi Üniversitesi alırken onu Yaşar Üniversitesi takip ediyor.

İşte İzmir’in En İyi Üniversite Sıralaması:

İzmir
Sıralama
Türkiye
Sıralama
Dünya
Sıralama
Üniversite Adı Kategori
1 6 653 Ege Üniversitesi B++
2 11 921 Dokuz Eylül Üniversitesi B++
3 36 1542 İzmir Yuksek Teknoloji Enstitusu B
4 65 1957 İzmir Katip Celebi Üniversitesi B
5 86 2488 İzmir Ekonomi Üniversitesi B-

URAP Ölçümü Dışında Kalan İzmir Üniversiteler:

  • Yaşar Üniversitesi
  • Gediz Üniversitesi
  • Şifa Üniversitesi
  • İzmir Demokrasi Üniversitesi

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Sıralaması için Buraya Tık Tık

KAYNAK: Enformatik Enstitüsü