Kış Lastiği Neden Gereklidir? Bu soruyu kış ayları yaklaştıkça kendimize daha sıklıkla sormaya başlarız, Kış lastiği ne işe yarar, kış lastiğini ne zaman takmalıyım, Kış lastiğini alırken nelere dikkat etmeliyim gibi birçok sorular aklımıza takılabilir. Şimdi bu sorulara açıklık getirmeye çalışalım… Kış Lastiği Neden Gereklidir?

Kış lastiği ne işe yarar?

kış lastiği halk tarafından kar lastiği olarak da bilinmektedir ama bu lastikler sadece karlı havalarda kullanılması için üretilmemiştir. Kış lastiği hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda kullanılması tavsiye edilir, çünkü bu sıcaklığın altında normal yaz lastikleri içerisindeki kauçuk gibi maddeler Düşük sıcaklık değerlerinde sertleşir ve aracımızın yola tutunamamasına sebep olur. Bu da karlı, buzlu, yağmurlu havalarda aracın frenleme mesafesinin artmasına ve bazı durumlarda aracın kızaklamasına neden olabilir. Kış lastiklerini özel desen yapısı sayesinde su tahliyesi maksimum seviyeye çıkarak, kılcal damar yapısı ile yola daha iyi tutunmayı sağlar.

Kış lastiğini ne zaman taktırmalıyım?

kış lastiğini taktırma zamanı yaşamış olduğumuz şehrin hava durumuna bağlıdır. Genel olarak sıcaklık 7 derecenin altına düştüğü zaman tavsiye edilir ama gündüz ve gece sıcaklık farkından dolayı gece sıcaklığını dikkate almanız sürüş güvenliği açısından daha faydalı olur. Lastik değişimi yaptıktan sonra aracın balans ayarlarını düzgün yaptırmanız gerekmektedir. Kış lastiğini ne zaman taktırmalıyım

Kış lastiği alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kış lastiği alırken öncelikle dikkat ettiğimiz konu fiyatıdır, çünkü lastik ebatlarına göre fiyat farklılık gösterebilir bu da bütçemizi zorlayabilir. Ama burada dikkat etmemiz gereken asıl konu güvenliktir. güvenlik için lastiğin desen yapısı çok önemlidir. Lastiğin desen yapısı asimetrik olmalıdır, yani lastiğin ortasından sağa ve sole giderken aynı desen yapısında olması gerekir. Lastiğin dış yanakları ise biraz daha kare dikdörtgen yapısında olmalıdır bu sayede virajlarda daha iyi yol tutuşu sağlamış olur. Aracımızın orijinal jant ebatlarına göre lastik alınmalıdır, farklı ebatlardaki lastikler yol tutuşunda azalma yakıt kullanımının artmasına neden olabilir.
Kış Lastiği Neden Gereklidir?

Kış lastiğini nasıl kullanmalıyım?

Kış lastiği normal lastiklere göre daha yumuşak olduğu için hava basıncını daha az basmalıyız algısı oluşmuş ama bu algı yanlıştır. Aracınızın lastik ebatına göre ve aracınız için önerilen basınç neyse o seviyede kullanmanız daha sağlıklıdır Lastik diş derinliği 1.6mm altına kesinlikle düşmemelidir. Yaşadığımız cevrede kar ve buzlanma olayları görünüyorsa diş derinliğinin 4mm altına düşmemesine özen gösteriniz. Lastiklerinizin hava basıncın 15 günde bir kontrol etmemiz faydalı olacaktır. Kar lastiği

Kış lastiğini ne zaman çıkartmalıyım?

hava sıcaklığı 7 derecenin üstüne çıktığı zamanlarda ve yağışın azalmasıyla çıkartabiliriz. bazen havanın ısınmasıyla kış lastiklerini hala kullanmaya devam ediyoruz bu uygulama yanlıştır çünkü kış lastiğinin yumuşak hamur yapısı havanın ısınmasıyla dehada yumuşar. bu da aracın yalpalamasına, daha fazla yakıt tüketmesine, lastiklerin ses çıkartmasına ve lastiklerin daha çabuk aşınmasına neden olur. Kar Lastiği Neden Gereklidir?

Kış lastiğini nasıl muhafaza etmeliyim?

Kış lastiğini sezon sonunda söktükten sonra, nemsiz karanlık bir ortamda saklamalısınız. Kesinlikle güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Lastikleri naylon torba içinde saklamanız daha faydalı olur.