Zorunlu trafik sigortası ya da kasko doğal afetler (dolu, sel, fırtına, yıldırım, çığ, kar) sonucunda oluşan zararlarımızı kapsamakta mıdır? Trafik sigortası ve kasko dolu hasarı gibi doğal afetleri kapsar mı

Zorunlu olduğu için yaptırdığımız zorunlu trafik sigortası hakkında neler biliyoruz?
Maalesef birçoğumuz aynı hataları yapıyoruz. Trafik sigortasını sadece zorunlu olduğu için yaptırıyor ve en ucuzunu arıyoruz. Zorunlu Sigorta Poliçelerinde neler yazdığını hiç okumuyoruz. Sigorta poliçelerimiz acaba neleri kapsıyor, hangi zararı hangi oranda karşılıyor biliyor muyuz? Örneğin ülkemizde en sık görülen meteorolojik doğal afetlerden olan; dolu, sel, taşkın, şiddetli yağış, şiddetli rüzgâr, yıldırım, çığ, kar ve fırtına gibi doğal afetler sonucunda oluşan maddi hasarlarda trafik sigortamızdan faydalanabiliyor muyuz? Gibi sorular maalesef bu kötü durumlar başımıza gelince merak ettiğimiz ve cevabını aradığımız soruların başında gelmektedirler.

Peki, tüm bu soruların cevapları nelerdir. Örneğin dolu sonucunda arabamızda oluşan maddi zararlar zorunlu trafik sigortası poliçesi kapsamında karşılanmakta mıdır?

Yaptırdığımız zorunlu trafik sigortası poliçeleri biz sürücülerin yolda devlet tarafından güvence altına alındığı sigorta poliçeleridir. Zorunlu Trafik sigortası poliçesinde sadece karşı tarafa verilen zararlar teminat altına alınmaktadır. Doğal afetlerin aracınıza verdiği zararlar zorunlu trafik sigortasının kapsamında bulunmamaktadır.

Trafik sigortası ve kasko dolu hasarı gibi doğal afetleri kapsar mı

Dolu hasarını Kasko karşılar mı?

Doğal afetlerin sonucunda oluşan zararlar sadece kasko sigortası poliçesi tarafından karşılamaktadır. Kasko poliçesi doğal afetlerin yanı sıra aracınızın zarar görmesi veya tarafınızdan aracınıza gelen hasarları da karşılanmaktadır. Hangi hasar ya da zararın ne oranda karşılanacağı Kasko sigortası poliçesinde yer almaktadır. Kasko sigortası poliçesi teminatları isteğe göre araç sahibi tarafından seçilebilmektedir. Poliçe rakamının düşük olması için birçok muafiyet poliçeden çıkartılmakta yada teminatlar daha düşük gösterilebilmektedir. Kasko poliçesi aracınızın; yanması, çalınması, pert olması durumlarda da sizi garanti altına almaktadır.