Kışın Araçlarda Yapılması Gereken Bakimlar Nelerdir?

Kış mevsimine girmek üzereyiz, acaba araçlarımız kış aylarındaki soğuk ve yağışlı havalara hazır mı? Sürücülerin özellikle kış aylarında daha dikkatli araç kullanması ve güvenliklerini arttırmak için araçlarının kışlık bakımlarını eksiksiz yaptırması gerekir.

Araçların kışlık bakımında yapılması gerekenler:

• Antifriz kontrolü.
• Akü şarj durumu.
• Cam suyu ve lastiklerinin kontrolü.
• Kış lastiği kullanılması ve diş derinliğinin kontrol edilmesi.
• Klima gazının ve polen filtresinin kontrolü.
• Araç ateşleme bujilerinin kontrolü.
• Araçta bulunması gereken kışlık malzemelerin (zincir, çekme halatı, takoz vb.) bulundurulması.

Antifriz in araçlar için önemi:

Kış ayların da en çok dikkat etmemiz gereken konu araçlarımızdaki antifriz bakımıdır. Araç soğutma suyunun donmaması için Radyatör antifriz haznesine mavi veya kırmızı renkte olan antifriz suyunu koymalıyız. Aracınız için hangi renkte kullanacığınızı tamircinizden öğreniniz. İkinci antifriz koyulacak yer ise cam suyu haznesidir. Bu bölüme genelde mavi renkli cam suyu antifrizi alarak koymalısınız. Kışın Araçlarda Yapılması Gereken Bakimlar Nelerdir?

Kış lastiği kullanılması:
Aracımızın daha güvenli yol tutuşu ve frenleme performansı göstermesi için kış aylarında kışlık lastik tercih edilmelidir. Lastiklerin diş derinliğinin yeterli olduğuna bakılmalı ve lastik basınçlarının kontrolü yapılmalıdır. Kışın Araçlarda Yapılması Gereken Bakimlar Nelerdir?

Akü şarj durumu:
Aracımızın akü şarj durumunun kontrolü yapmalıyız. Akünün üzerinde bulunan sıvının yeşil olduğundan emin olunuz. Kış aylarında lambalar, silecekler, ısıtma rezistansları vb. aynı anda çalışabileceği için aküye daha çok yük biner. Kışın Araçlarda Yapılması Gereken Bakimlar Nelerdir?