Bebeklerde çok sık rastlanılan rahatsızlıklardan biri olan Reflünü de besleme sırasında yapılan hatalar nelerdir, bebek reflüsü nasıl anlaşılır ve tedavisi nasıldır? Bebek Reflüsü Nedir, Nasıl İyileşir?

Mide yanması adıyla bilinen reflü, yeni doğan bebeklerin çoğunda görülmektedir. Bebek reflüsünden bahsedebilmek için aşırı kusma ile birlikte öksürük olması gerekir. Ağız kenarından sızıntı şeklinde olan kusmalar normal kabul edilmelidir. Ancak, kusma esnasında fışkırma gözlemleniyorsa reflü başlangıcından bahsedilebilir. Yetişkinlerde sık rastlandığı bilinse de bebek reflüsü sanılandan çok daha fazla meydana gelmektedir. Mide içinde yer alan besinlerin yemek borusuna geri çıkması, hatta ağıza kadar gelmesi hoş olmayan bir durumdur ve bebeği rahatsız eder. Dolayısı ile önlem almak gerekir.

Bebeklerde Reflü Sebepleri ve Besleme Sırasında Yapılan Hatalar Nelerdir?

Bebeği beslerken yapılan bazı yanlışlar vardır. Uyku sürecine geçen bebeği emzirmek veya biberonla beslemek doğru bir yöntem olmayıp reflüyü tetikleyici olarak görülmektedir. Bebek uyumadan en az bir saat önce beslendiğinde daha rahat uykuya geçer. Bunun dışında reflüye sebep olan unsurlar şu şekildedir:

• Bebeği beslerken açıya dikkat edilmelidir. Yatar vaziyette beslemek, reflüyü tetikleyen pozisyondur. 30 derecelik açı besleme için idealdir. Bebek uykuda iken aynı açıyı yatağında da sağlamak gerekir. Yatağın ya da yastığın altına destek koyarak hafif eğimli pozisyonda uyutmak bebeği rahatlatacaktır.

• Besleme şekli az az ama sık sık olmalıdır. Fazla besleme yediklerinin geri gelmesine sebep olacağından sağlıklı olmayacaktır. Her beslemeden sonra muhakkak gazının çıkması beklenmelidir.

• Anne sütü alan bebeklerde reflü nadir olarak görülür. Ancak, sigara kullanımı reflüyü tetikleyen unsurlardan olduğundan emzirme boyunca tercih edilmemelidir. Aynı şekilde annenin yediği ve içtiği her şey bebeğine geçtiğinden dikkat etmeli; fazla baharatlı, yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, kafein içeren içecekleri de sınırlı tüketmelidir.

• Bebeğin yemek borusunun dar olması bir diğer sebeptir. Bu tür durumlarda cerrahi müdahale kaçınılmazdır.

Bebek Reflüsü Nasıl İyileşir?

  • Anne sütü reflüye iyi gelmektedir ancak tek seferde az almalı ve sık sık beslenmelidir.
  • Bebebk anne sütü almıyorsa maması değiştirilmelidir.
  • Bebeğin yaşına uygun biberon kullanılmalıdır.
  • Kusmalar artması durumunda ilaç tedavisine başlanınır.