Covid-19 virüsünün ortaya çıkmasından bu yana en önemli konulardan biri, bu hastalığa sahip olanların onu ikinci kez alıp alamayacakları ve bunun bağışıklık için ne anlama geldiğidir. Coronavirüsten Kurtarıldıktan Sonra Yeniden Enfekte Olabilir misiniz? İşte COVID-19 Bağışıklığı Hakkında Bildiklerimiz

Çin, Japonya ve Güney Kore’de COVID-19 teşhisi konan ve görünüşte iyileşen ve testi negatif çıkan bazı hastalar, tekrar rahatsızlanıp virüs için test edildiklerinde pozitif çıkanlar olduğunu rapor ettiler.

COVID-19’a neden olan yeni koronavirüs SARS-CoV-2 sadece birkaç ay önce keşfedildiğinden, bilim adamları hala virüs ve neden olduğu hastalık ile ilgili birçok büyük soruyu cevaplamaya çalışıyorlar. Bunların arasında, semptomlardan iyileştikten sonra hastaların virüs tarafından yeniden enfekte edilip edilemeyeceği de vardı.

Diğer coronavirüs ile enfeksiyon uzmanları, hastaların enfeksiyon sırasında ürettikleri antikorların aylarca hatta yıllarca spesifik virüse karşı bağışıklık kazandıklarını söylüyor, ancak araştırmacılar bunun COVID-19 ile çalışıp çalışmadığını ve nasıl çalıştığını hala anlıyorlar.

Cevabın hastalığın yayılması için büyük sonuçları var, çünkü araştırmacılar aynı ülkeye birçok kez çarparak dalgalarda dünya çapında çökmeye devam edeceğine inanıyorlar.

COVID-19’dan kurtulduktan sonra tekrar enfekte olabilir misiniz?

Çok fazla belirsizlik var, ancak TIME uzmanları, iyileşmiş gibi görünen ancak daha sonra tekrar pozitif test edilen hastaların raporlarının yeniden enfeksiyon örnekleri olmadığını, ancak testlerin kalıcı enfeksiyonun tespit edilmediği vakalar olduğunu söyledi.

Koronavirüsü iki kez alabilir misin?

Kesin cevap henüz bilinmiyor, ancak uzmanlar yeniden bulaşmanın mümkün olmadığını söylüyor. Japon makamları ilk teyit edilen yeniden bulaşma vakasını bildirdi. Osaka’daki bir tur rehberi ilk olarak Ocak ayı sonlarında koronavirüs için pozitif test etti, sonra iyileşme belirtileri gösterdikten üç hafta önce hastaneden taburcu edildi. Ancak boğaz ağrısı ve göğüs ağrısı geliştirdikten sonra hastaneye döndü ve bir kez daha koronavirüs testi pozitif çıktı. Uzmanlar testlerin yanıltıcı olabileceğini ve yalancı negatif diye tabir edilen durumlara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.