Sosyal medyaya da “en popüler şehri” mi arıyorsun? O zaman doğru yerdesin geçtiğimiz yıl sosyal medyada en çok etiketlenen şehirlerin listesini yayınlıyor. Listede Türkiye’den bir şehirde var. sosyal medya

Sosyal medya meraklısı insanlar veya sosyal gücün önemini anlayan insanların yaptığı etiketler ile hazırlanan listemizde bir de Türkiye’den şehrimiz de yer alıyor. Evet sosyal medyada en çok konuşulan şehirlerin içerisinde İstanbul’da var.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’da en çok etiketlenmiş şehirler kullanılarak oluşturulan listede ilk sırada Londra yer alıyor.

Londra’nın sosyal medyada dünyanın en popüler şehirleri listesinde yer alması, kentin uluslararası turizmdeki popülerliğinin bir sonucudur. Yılda 20 milyondan fazla uluslararası ziyaretçi şehri ziyaret ediyor. Şehrin tarihi ve kültürel açıdan zengin olması da şehre yönelik birçok şeyi kendine çekmiştir. Londra merkezli futbol kulüpleri de şehre ayrıca turist çeken etmenlerin başında geliyor; Tottenham, Chelsea ve Arsenal gibi dünyanın önde gelen kulüplerinin olması ve maçları milyonların ekran başında izlemesi şehrin doğal reklam kaynaklarından biridir.

Sosyal medyada dünyanın en popüler ikinci şehri New York City oluyor. New York’un şehrinin sosyal medyada popüler olmasının en önemli etken uluslararası turistler arasındaki popülerliğinin her geçen gün artmasıdır.

En popüler şehirler arasında üçüncü sırada Paris yer alıyor. Fransa geçen yıl ülkesine 83.7 milyon ziyaretçi kaydedildi. Paris’e sadece Eyfel kulesi ziyaretçi çekmiyor. turistler sadece mimari için gelmiyor bu şehirde sanatı takip ediyorlar. Louvre Müzesi, yılda 8 milyondan fazla ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir.

Sosyal medyada dünyanın en popüler şehirleri arasına beşinci sırada yer alan İstanbul sadece yerli turistlerin değil dünyanın her yerinden milyonlarca turisti misafir ediyor. İstanbul’a turist çeken etkenler arasında tarihi ve kültürel yapılar yer alırken eğlence ve yeme içme kültürü de şehre turist çekmeye devam ediyor.

Sosyal Medyada En Popüler Şehirler:

Sn Şehir Ülke Etiket Sayısı
1 Londra Birleşik Krallık 88.800.000
2 New York City Amerika Birleşik Devletleri 88.500.000
3 Paris Fransa 75.000.000
4 Dubai Birleşik Arap Emirlikleri 59.700.000
5 İstanbul Türkiye 50.200.000
6 Miami Amerika Birleşik Devletleri 44.300.000
7 Los Angeles Amerika Birleşik Devletleri 36.400.000
8 Barselona ispanya 34.100.000
9 Moskova Rusya 32.400.000
10 Chigaco Amerika Birleşik Devletleri 31.400.000