Türkiye’de çok sayıda hayvanat bahçesi bulunuyor. Birçoğundan haberdar olmasakta il ve ilçelerde küçük boyutlarda hayvanat bahçeleri bulunuyor. Hayvanat bahçelerinde yer yüzünde sayıları gittikçe azalmakta olan hayvan türlerini de soyları tükenmeden görebilir hatta dokunabilirsiniz.

Türkiye’deki En Büyük Hayvanat Bahçeleri Listesi:

1. Gaziantep Hayvanat Bahçesi:

1 milyon metrekarelik bir alana kurulan Gaziantep hayvanat Bahçesi, Avrupa’da ikinci, Türkiye’de birinci en büyük hayvanat bahçesidir. Hayvanat bahçesinde, 300 türde 7000 civarı hayvan yaşamaktadır.

Gaziantep hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti:
Yetişkin : 5.00 TL
Öğrenci : 2.50 TL

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

2. Darıca Hayvanat Bahçesi:

Türkiye’de hayvanat bahçesi denildiğinde akla ilk gelen yer kuşkusuz Darıca Hayvanat Bahçesi ismiyle bilinen, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkıdır.
Darıca Hayvanat Bahçesi 80 bin metrekare alan üzerinde, bir çok türden hayvanların ve bitkilerin yer aldığı büyük bir doğal yaşam parkıdır. 286 türde 3600’ü aşkın hayvan, 600 türde 8000’i aşkın sayıda bitki yaşamını devam ettirmektedir.
Ayrıca Darıca Hayvanat Bahçesi İstanbul’a yakın olan en büyük hayvanat bahçesidir.

Darıca Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti:
Yetişkin: 32 TL
Öğrenci: 25 TL
0-4 Yaş: Ücretsiz

Darıca Hayvanat Bahçesi

3. Kayseri Hayvanat Bahçesi:

Anadolu Harikalar Diyarı kompleksi içerisinde yer alan Kayseri Hayvanat Bahçesi 180 bin metrekare alan üzerinde yer almaktadır. Kayseri Hayvanat Bahçesi 164 türden 2000 civarı hayvan bulunmaktadır.

Kayseri Hayvanat Bahçesi Ücreti:
Yetişkin : 2.50 TL
Öğrenci : 1.00 TL

 Kayseri Hayvanat Bahçesi

4. Bursa Hayvanat Bahçesi:

Türkiye’nin en eski hayvanat bahçelerinden biri olan Bursa Hayvanat Bahçesi 206 bin metrekare alan üzerinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bursa Hayvanat Bahçesi 111 türden 1100 hayvanın yaşadığı, kafeterya ve çocuk oyun parklarının da bulunduğu ziyaretçilerinin güzel vakit geçirebileceği bir hayvanat bahçesidir.

Bursa Zoo Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti:
Yetişkin : 3.50 TL
Öğrenci : 2.50 TL

bursa Hayvanat Bahçesi

5. İzmir Doğal Yaşam Parkı:

1937 yılında Kültürpark içerisinde Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olarak kurulan Fuar Hayvanat Bahçesi, 2008 yılında Çiğli Sasalı’daki 425 bin metrekarelik alanda Türkiye’nin ilk Doğal Yaşam Parkı’na dönüştürülmüştür.
İzmir Doğal Yaşam Parkı, 425 bin metrekare alan üzerinde 125 türden 1500‘e yakın hayvanı ve 250‘den fazla bitki türünü barındırmaktadır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Giriş Ücreti:
Yetişkin : 3.50 TL
Öğrenci : 1.25 TL

İzmir Doğal Yaşam Parkı

6. Antalya Hayvanat Bahçesi:

Kepezaltı piknik sahası içerisinde yer alan Antalya Hayvanat Bahçesi, 400 bin metrekare alan üzerinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Antalya Hayvanat Bahçesi 100 türden 800’civarı hayvan bulunmaktadır.

Antalya Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti:
Yetişkin : 5.00 TL
Öğrenci : 2.00 TL

 Antalya Hayvanat Bahçesi

NOT: Burada yazan fiyat listelerinde değişiklik olabilir. Lütfen güncel fiyat bilgisi için Hayvanat Bahçesi müdürlükleri ile iletişime geçiniz.

KAYNAK: Görülesiyer.com