Son günlerde her yerde gördüğümüz Catering kelimesinin ne anlama geldiği merak ettiniz mi? Catering nedir, Catering ne is yapar? Catering

Yemek yemek temel ihtiyaçlarımızdandır. Kimileri vardır ki yemek işini bir sanata dönüştürür. Günümüzde sürekli yeni yeni organizasyonlar türemektedir. Bir organizasyonda ise yemek yani ikramlar olmazsa olmazlardandır. Her çeşit yemek ve ikramın organizasyonunu catering şirketleri yapmaktadır. Özellikle geçtiğimiz yıllarda oldukça gelişen bir sektör haline gelmiştir

Catering Nedir?

Kelime anlamı yiyecek tedarik eden demektir. Yemek organizasyonu, ziyafet hizmetleri demek de yanlış olmayacaktır. Ülkemizde ise toplu yemek hizmeti veren ve üretimi yapan firmaların genel adıdır. Organizasyonlar haricinde iş yerleri, hastaneler ve okullar gibi toplu hizmet alanlarında yemek hizmeti zorunlu olarak verilmektedir. Hem ekonomik hem de pratik olması açısından catering firmaları tercih edilmektedir. Ülkemiz catering kavramı ile 1980’lerde karşılaşmıştır. İlk başlarda sadece oteller kullanırken kısa süre içerisinde gözle görülür bir ilerleme yaşanmıştır. Şimdilerde ise büyük catering firmaları kurulmuştur. Toplu yemek olarak bakılsa da aslında sadece yemek değil daha da fazlası olduğu görülmektedir. Her türlü nişan, kına, düğün, baby shower ve daha nice organizasyonda boy göstermektedirler.

Her sektörün farklı bir yeme alışkanlığı vardır. Bunun için catering firmaları toplu hizmet alanlarına yemek tedarik edecekse, çalışanların istekleri doğrultusunda yemek listelerini hazırlamaktadır. Teknoloji sektöründe çalışanlar fast food ağırlıklı tüketim yaparken ağır sanayi sektöründe karbonhidrat ağırlıklı yemekler tercih edilmektedir. Fitness ve spor sektöründe ise gramajlı protein tüketimi daha fazladır. Listelerde; doyuruculuk, kalori hesabı, yemeklerin uyumu, mevsimine uygun malzemelerin kullanımı gibi unsurların dikkate alınması gerekmektedir. Özellikle yoğun ve tempolu çalışma hayatında dengeli ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Catering şirketinin de bunu sağlaması gerekmektedir.

Catering Ne İş Yapar?

Catering yemek hizmetidir. Anlaşılan kişilere veya kurumlara istekleri doğrultusunda yemek listesi ya da ikram listesi hazırlanmaktadırlar. Örneğin doğum öncesi annelerin yaptığı baby shower organizasyonu için tatlılar, şekerler, çikolatalar, pastalar öncelikte olmaktadır. Şirket de kişi sayısına göre, istenen tatları hazırlamaktadır. Çeşitli yerlerden onay belgesi olan firmaların tercih edilmesi gerekmektedir. Ortalama bir ücret üzerinden menü hazırlanmakta yiyecekler araçlara yüklenmektedir. Zamanında teslimat da yiyeceklerin kalitesi kadar önemlidir. Diğer bir önemli husus da sunum ve estetiktir. Dikkat çekici bir sunum, basit yemeği bile ağız sulandıran bir tada dönüştürebilmektedir.

Catering firmalarının iş imkanları gün geçtikçe genişlemektedir ve firmalar sürekli çoğalmaktadır. Maaş olarak, asistan veya stajyer olarak işe başlandığında asgari ücret alınmaktadır. Kademe kademe yükselmek mümkündür. Maaş aralığı 5000’e kadar çıkmaktadır. Yemek yapabilmenin dışında takım çalışmasına uyumlu, iletişimi güçlü olunması gerekmektedir. Sürekli insanlar ile iletişim halinde olunduğu ve bir grup halinde hareket edildiği için iletişim becerisinin gelişmiş olması yol kat edebilmek için kilit noktadır diyebiliriz. Ayrıca bu sektörde eğitim ne kadar önemliyse tecrübe de bir o kadar önemlidir. Çalışılan aşçıların ve personelin belirli bir eğitimin yanında, belirli bir tecrübeye de sahip olması gerekmektedir.