21 Aralık en uzun gece nedir, 21 Aralık Kış ekinoksu nedir, Ekinoks nedir? kış ekinoksu hakkında tüm bilgiler yazımızda. Kış Ekinoksu Nedir ? | 21 Aralık En Uzun Gece Nedir?

Son günlerde özellikle alışveriş sitelerinde, televizyon ve internet ekranlarında, gazete ve dergi sayfalarında çok görmeye başladığımız reklamlarda da çok sık geçen, yılın en uzun gece indirimi, kış ekinoksu indirimi, ekinoks indirimi… gibi alışveriş için teşvik edici bu reklamlarda geçen en uzun gece, kış ekinoksu ve ekinoks kavramı nedir, ne anlama gelmektedir, nasıl ve ne zaman gerçekleşmektedir gibi soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

En uzun gece, kış ekinoksu ve ekinoks kavramlarının açıklamalarını yapmaya başlamadan önce, alışveriş için yoğun bir şekilde verilen bu kavramların cazibesine de kapılıp hesapsız, ihtiyacımız olmayan, ileride bizi maddi anlamda düşündürmeyecek şekilde alışveriş yapmayı önerir, iyi kış ekinoksları ve alışverişler dileriz.

21 Aralık yılın en uzun gecesinin yaşandığı tarihtir. Türkiye’nin de dahil olduğu Kuzey yarımkürede 21 Aralık tarihinde en uzun gece yaşanmaktadır. 21 Aralık tarihi ile birlikte Kuzey yarımkürede kışın, Güney yarımkürede yazın başladığı yönünde değerlendirmeler yapılmaktadır.

21 Aralık tarihinden itibaren Kuzey yarımkürede gündüzlerin uzamaya başladığı, Güney yarımkürede ise gündüzlerin kısalmaya başladığı bilinmektedir. Gerçekleşen bu dönüşümlere kış gündönümü ve yaz gündönümü denilmektedir.

21 Aralık, Miladi takvime göre yılın 355. (artık yıllarda 356.) günü olduğu bilinmektedir.

Kış gün dönümünde (21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelmekte olduğundan; Kuzey yarım kürede en uzun gece yaşanırken, Güney yarım kürede en uzun gün yaşanmaktadır. 21 Aralık Kuzey yarım küre için en uzun gölgelerin olduğu tarihtir.

EKİNOKS NEDİR?

Ekinoks, Güneşin ışınlarının Ekvator’a dik gelmesi sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği zamandır. Gece ile gündüzün eşit olduğu durumdur.

Ekinoks; İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu olmak üzere yılda iki kez gerçekleşmektedir.

21 Aralık günü yılın en kısa gündüzü yaşanırken ve 21 Aralık gecesi ise yılın en uzun gecesi yaşanmaktadır. Teknik olarak kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilmekte olan 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanmaktadır. Gündüzün süresin uzunluğu kuzeyden güneye gidildikçe artmaktadır.