Dünyada en çok izlenen Türk dizileri Amerika’dan Hindistan’a kadar tüm dünyaya yayılmış Türk dizileri hakkında her şeyi yazımızın devamında bulabileceksiniz. Çiçero?

Dünyada en çok izlenen Türk dizileri konusunu incelemeye başlamadan önce ülkemizde ki dizi izlenme oranları hakkında bilgi vermek gerekmektedir. Ülkemiz insanı zamanlarının önemli bir kısmını dizi izleyerek geçirmektedir. Önceki yazılarımızda da analiz ve verilerinden faydalandığımız IPSOS’un verilerine göre Türkiye’de günde ortalama altı saat televizyon izlenmektedir. Haliyle ülkemizde dizi sektörünün yeri pastada önemli bir yer tutmaktadır. Her türlü kötü çalışma şartları ve dizilerin uzun olmasına rağmen diziler ülkemizde daime ön saflardadır. Televizyon da izlenen yayınlanan dizilerimizin yanı sıra online ve dijital platformlarda yayınlanan dizilerimizle de dizi sektörü günden güne güçlenmektedir. Yakın zaman da ülkemizde de yatırımlara başlayan dünyaca ünlü dizileri ile büyük bir marka olan Netflix’de ülkemiz dizi sektörünün daha da güçlenmesine ivme kazanmasına katkıda bulunmuştur. Öyle ki dünya ülkelerine dizi pazarlamada Türkiye Amerikan dizi sektörünün hemen arkasından gelmektedir. Yalnız burada bir parantez açmak gerekirse her ne kadar bir çok ülkeye birçok dizi pazarlıyor olsak da ABD dizi sektörünün sahip olduğu güce ve kaliteye ulaşmamız için daha çok zaman, emek ve yaratıcılık gerekmekte olduğu da aşikardır.

Ülkemiz dizilerinin dünyanın farklı ülkelerinde izleniyor olması ülkemiz ekonomisine farklı alanlarda da katkı sağlamaktadır. Örneğin turizm, Türk Lokumu ve Kahvesi, baklava, kebap gibi Türkiye’ye özgü ürünlerin tanıtım ve satılmasına katkı sağlamaktadır.

Japonya’dan, Güney Amerika ülkelerine , Ortadoğu ülkelerinden, Balkan Coğrafyasına kadar dünyanın birçok ülkesinde ilgiyle takip edilen Türk dizileri yurtdışında 120’den fazla ülkede izlenmektedir.

Türk dizilerinin izlendiği bazı ülkeleri listeleyecek olursak; Çin, Hollanda, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Bosna- Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya, Kosova, Karadağ, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Lübnan, Libya, Cezayir, Bahreyn, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Moritanya, Fas, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Somali, Umman, Yemen, Afganistan, Pakistan, Malezya, Tunus, Hindistan, İran.

Dünyanın farklı ülkelerinde en çok izlenen Türk dizilerinin listesi

Dünyada en çok izlenen Türk dizilerinden bazıları:

Aşk-ı Memnu, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Küçük Kadınlar, İffet, Ezel, Asi, Dila Hanım Aşk ve Ceza, Adını Feriha Koydum, Gümüş, Sıla, Binbir Gece, Karagül, Kara Sevda, Kara Para Aşk, Muhteşem Yüzyıl, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Behzat Ç. Ezel, Kurtlar Vadisi, Masum….