İnsanların büyük bir çılgınlıkla film ve dizi karakterlerinin takipçisi haline geldiği, yeni projelerinin dört gözle beklendiği, izleyici kitlesinin çok geniş bir yelpaze aralığında olduğu marvel nedir? Marvel Nedir? Marvel Gezegeni Hakkında Her ?

Sinema ve dizi sektöründe yaptığı birbirinden harika projelerle kendini ispat ederek, sektörün öncülerinden biri haline gelen ve günden güne daha büyük seyirci kitlesine ulaşmaya başlayan marvel nedir.

Marvel Comics, geçmişte yarattığı süper kahramanların maceralarını günümüz teknolojik imkanlarından da fazlasıyla yararlanarak sinema ve dizi şeklinde hikayelerinin devam etmesini sağlamaktadır.

Kısaca Marvel Comics Tarihi

Marvel Comics, ilk olarak adını yayınladığı çizgi romanlarla duyurmuştur. Tüm kahraman hikayelerinin ve kahramanların anavatanı olan ABD’de kurulmuş olup, Örümcek Adam, Thor, Hulk… gibi süper kahramanlarıyla tanıdığımız çizgi romanlarıyla bilinmektedir.

Martin Goodman tarafından 1939 yılında ABD’de “Timely Comics” adı ile kurulur. II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan yeni dünya da süper kahramanların başrolde olduğu çizgi romanlarına olan ilgi azaldığı bilinmektedir. Tam bu dönemlerde Timely Comics adını Atlas Comics olarak değiştirmiştir.

Marvel’in Sinema Macerası Başlıyor

Marvel Nedir? Marvel Gezegeni Hakkında Her ? Çizgi romanlarına olan ilgi azalması üzerine Marvel Comics, çizgi romanlarının filme uyarlamaya başlamıştır. Yaptığı bu uyarlamalar da çizgi romanlarına bağlı kalmadığı da marvel hayranlarınca bilinmektedir.

Marvel Comics, ekonomik sıkıntı içinde olduğu dönemlerde bazı süper kahramanlarının yayın haklarını sattığı ancak yayın haklarını verdiği kahramanların hikayeleri sinemaya uyarlanmadığı taktirde bu kahramanlarının yayın haklarını geri alacağını da anlaşmalara eklettiği bilinmektedir.

Marvel Comics kahramanlarını ilgiyle takip eden takipçilerini merakta bırakmamak için ileriki tarihlerde sinemaya uyarlayacağı filmlerin bir takvimini çok daha önceden ilan etmiştir. Yayınlanan takvime göre yeni süper kahramanların filmlerinin yanı sıra önceki filmler için devam filmleri çekilmesi planlanmaktadır.

Marvel Comics, filmlerinin final sahnelerinden sonra bir sonraki filme ait bölümler vererek bir sonraki filmi için takipçilerinin beklentisini arttırmaya devam etmektedir.

Marvel Filmleri

Marvel filmlerini izlemeye başlayacak olan yeni izleyiciler için filmlerin yayın tarihine göre tam listesi:

Sn. Adı İngilizce Adı Yıl
1 Demir Adam Iron-man 2008
2 İnanılmaz Hulk The Incredible Hulk 2009
3 Demir Adam 2 Iron-man 2 2010
4 Thor Thor 2011
5 Kaptan Amerika: (İlk Yenilmez) Captain America: (First Avenger) 2011
6 Yenilmezler Avengers 2012
7 Demir Adam 3 Iron-man 3 2013
8 Thor: Karanlık Dünya Thor: The Dark World 2013
9 Kaptan Amerika: Kış Askeri Captain America: The Winter Soldier) 2014
10 Galaksinin Koruyucuları Captain America: The Winter Soldier 2014
11 Yenilmezler: Ultron Çağı Avengers: Age of Ultron 2015
12 Karınca Adam Ant-Man 2015
13 Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı Captain America: Civil War 2016
14 Doktor Strange Doctor Strange 2016
15 Galaksinin Koruyucuları 2 Guardians of the Galaxy 2 2017
16 Örümcek Adam Spider-Man 2017
17 Thor: Ragnarok Thor: Ragnarok 2017
18 Yenilmezler Avengers: Infinity War Part 1 2018
19 Siyah Panter Black Panter 2018
20 Kaptan Marvel Captain Marvel 2018
21 Yenilmezler Avengers: Infinity War Part 2 2019
22 Inhumans Inhumans 2019