Doğada insan ömrünün on katı kadar yaşayan canlılar da var. Peki, dünyanın en uzun yaşayan canlılar hangileri. En Uzun Yaşayan Canlılar

Tüm canlılar için önemli olan durumlardan birisi de kendi yaşam süreleridir. Bütün canlıların kendi biyolojik yapılarına göre farklı yaşam süreleri bulunmaktadır. Kimisi bir gün kimisi bir yıl kimisi ise yüzyıllardır yaşamaktadır. Yapılan araştırmalara göre dünya tarihinde çarpıcı olaylara şahit olan bu canlıların gerçekten bu kadar süre içerisinde yaşaması insanları şaşırtmaktadır. İnsan hayatından on kat daha fazla yaşayabilen canlılar genelde deniz canlıları ve kara canlılarıdır. Havadaki canlıların yaşam süresi o kadar uzun değildir. Deniz ve kara da yaşayan ve uzun ömürlü olan canlılar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

İşte Dünyanın En Uzun Yaşayan Canlıları:

Okyanus Midyesi

En Uzun Yaşayan Canlılar - Okyanus Midyesi  Kuzey Atlantik okyanusunda yaşamakta olan bu canlı türünün yaşı 507 olduğu söylenmektedir. Osmanlı İmparatorluğunun yükselme devrinin son padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman döneminden beri hayatta olduğu söylenmekte ve hayatta kalabilmek, yaşamına devam edebilmek için de avlanmaktadır.

Aldabra Dev Kaplumbağası

En Uzun Yaşayan Canlılar Dünyanın en uzun yaşayan canlılarından olan aldabra dev kaplumbağası, doğal yaşam ortamı Aldabra atolü adası olan bu canlı 256 yaşında olduğu bilinmektedir. Ancak Aldabra dev kaplumbağası 2006 yılında hayata gözlerini yummuştur. Genel olarak bu canlı türünün ortalama yaşı 250 yıldan fazla olduğu bilinmektedir. Ortalama ağırlığı ise 150 kilo ile 250 kilo arasındadır. Dünya üzerindeki en büyük kaplumbağalardan birisidir. Meyveler ve böceklerle beslenen bu canlı türü kendi yaşam döngüsü içerisinde en az bir seferde 25 yumurta bırakmaktadır.

Grönland Balinası

En Uzun Yaşayan Canlılar Belki de dünya üzerinde en uzun ömürlü memeli hayvan olan Grönland balinası tam 211 yaşında olduğu söylenmektedir. 100 ton olan ağırlığı ile beraber dünya üzerinde en ağır ve en yaşlı statüde yer alan memeli hayvanlardan biridir. Ancak yaşı tam olarak ölçülememiştir. Uzmanların bu canlının ortalama 245 yıl yaşayabildiğini söylemektedirler.

Koi Balığı

En Uzun Yaşayan Canlılar Sazan balığının genetik olarak değişime uğramış hali olan bu balık türünün kendi yaşam süresi tam 226 yıldır. Oldukça farklı renklere sahip ve göze hitap eden bir canlı türü olan koi balıkları da dünya üzerinde deniz canlıları arasında uzun ömürlü canlılar sınıfında yer almaktadır.

Kırmızı Deniz Kestanesi

En Uzun Yaşayan Canlılar - Kırmızı Deniz Kestanesi Pasifik okyanusunun diplerinde yaşamakta olan bu canlı türünün ortalama yaşam süresi 200 yıldır. Genel olarak kırmızı renkte olan bu canlılar içerisinde turuncu, siyah ve pembe renkleri de bulunmaktadır. 8 cm uzunluktan 19 cm uzunluğa kadar ulaşabilen dikenleri insan gördükçe ürperiyor.

Geoduck

En Uzun Yaşayan Canlılar - Geoduck Tuzlu su kabuklusu olan bu canlı türü tam 168 yaşında olduğu bilinmektedir. Burun tarafı tam bir metreye kadar uzayabilmektedir. Deniz kabukluları türünde en uzun ömürlü olan ve en uzun olan canlı türüdür. Son zamanlarda ise Uzakdoğu mutfak kültüründe bu canlı türünü görmekteyiz. Bu nedenle bugünden sonra bu canlıların daha ne kadar uzun ömürlü olarak kalacağını düşünemiyoruz.

Mersin Balığı

En Uzun Yaşayan Canlılar - Mersin Balığı Denizlerde ve göllerde yaşam alanı olan Mersin balığının ortalama yaşam süresi ise 125 yıldır. Sık sık avlanan bu balık türü içerisinde bugüne kadar rastlanan en yaşlı olanı 152 yaşının üstündeydi.