Bazı hastalıkların dünya çapında yüksek ölüm oranlarına neden olduğu bilinse de, bazı sürpriz hastalıklarda bulunuyor. Dünyada en yaygın ölüm sebebi kalp hastalığı olarak görülüyor. ölüm sebebleri

Sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken birçok şey bulunuyor. uzmanlar sağlıklı bir yaşam için öncelikli olarak yeme içme alışkanlıkları ve fiziki aktivitelerin oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte, tıbbi erişim olanakları, eğitim eksikliği ve finansal sorunlar insanları bazı ölüm nedenlerine daha yatkın kılmaktadır. Gelişmiş ülkeler dede obezite giderek artan hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Dünyadaki ölümün yarıdan fazlası 10 nedenden kaynaklanmaktadır. Bu nedenler; İskemik kalp hastalığı, İnme, Alt solunum yolu enfeksiyonları gibi nedenlerle gerçekleşmektedir.

Dünyanın en yaygın ölüm sebebi kalp hastalığı olarak görülmektedir her yıl ortalama 9 milyondan fazla kişi kalp hastalıkları nedeniyle hayata gözleri yummaktadır.
Dünyanın en ölümcül hastalıklarının listesinin başında gelen İskemik kalp hastalığı gelmektedir. Her yıl yaklaşık 9 milyon ölümden sorumlu olan kalp hastalığı, genellikle yaşam tarzına, yüksek tansiyon ve diyabet gibi nedenlerle yaşanmaktadır. Dünyada en çok; Ukrayna, Rusya, Özbekistan ve Kırgızistan gibi Doğu Avrupa ülkelerinde yoğun alkol kullanımıyla ölüm oranı artmaktadır.

Dünyadaki ikinci önde gelen ölüm nedeni inme dir. Beyne giden kan akımının kesildiğinde beyin hücrelerinin ölmesi sonucu olan inme meydana gelir. Beyin hasarı sonucu sakatlık ve bazı durumlarda ölüme neden olmaktadır. İnmenin nedenleri arasında; kan pıhtısı, yırtılmış kan damarı gibi nedenlerle meydana gelen inme yılda 6 milyon ölüm anlamına geliyor.

Alt solunum yolu enfeksiyonları, virüs ve bakteriler tarafından tetiklenen dünyadaki en ölümcül bulaşıcı hastalıklardır. Bu hastalıklar kişinin akciğerlerini ve hava yollarını etkiler. Alt solunum yolu enfeksiyonlarının en bilinenleri; grip, bronşit ve zatürre dir. Global grip salgınlarının ve zatürreeğinin her yıl yaşlı ve bebek popülasyonlarında tahribata neden olduğu bilinmektedir.

Dünyada dördüncü önde gelen ölüm sebebi, akciğer hastalığıdır. Bunlar arasında akciğer iltihabı ve hasarlı kılan durumlar kronik bronşit ve amfizem vardır. Akciğer hastalığına en çok neden olan etmen sigaradır. Diğer nedenler arasında astım ve hava kirliğidir.

Akciğer hastalığı, özellikle akciğer kanseri, Dünyada en çok ölüme sebebiyet veren 5. Hastalıktır ve dünya çapında yılda çapında 1,6 milyondan fazla ölüme neden olmaktadır. Akciğer kanseri, sigara içenlerde yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür.

Dünyada En Yaygın Ölüm Sebebleri:

Sn. Hastalık Adı Ölüm Sayısı
1 İskemik kalp hastalığı 9 300 000
2 İnme 6 240 600
3 Alt solunum yolu enfeksiyonları 3 190 300
4 Kronik obstrüktif akciğer hastalığı 3 170 400
5 Akciğer kanseri, trakea ve bronş 1 694 600
6 Şeker hastalığı 1 585 500
7 Alzheimer hastalığı 1 541 800
8 İshalli hastalıklar 1 388 600
9 Tüberküloz (Verem Hastalığı) 1 373 100
10 Trafik Kazaları 1 342 200