Nezle ve grip denince aklımıza ilk gelen şeylerden biriside tartışmasız C vitamini olmaktadır. Peki, C vitamini bakımından en zengin sebze ve meyveler nedir? c vitamini

Yılbaşına neredeyse sayılı günler kaldı, kış mevsiminin ortalarına doğru ilerliyoruz. Ülkemizin büyük bir kısmında kar yağışları ve öğrencilerin en çok sevindiği haber olan kar tatilleri hızla artıyor. Tabi böyle sevindirici haberlerin yanı sıra, grip ve nezle gibi hastalıkların her tarafta yüksek oranda artış göstermesi kaçınılmaz oluyor. Bağışıklık sistemimizin güçlü kalmasının önemi daha çok anlaşılmaya başlanıyor.

Nezle ve grip deyince aklımıza ilk gelen şeylerden biriside tartışmasız C vitamini olmaktadır. C vitamini deyince hafızamızda ilk canlanan şekiller ve ürünler; portakal, mandalina ve limon gibi turunçgiller sınıfından olan meyveler olmaktadır.

Şimdiye kadar çoğumuzca C vitamini deposu olarak bilinen ve bu sebepten hepimizin fazla fazla tükettiği portakal ve mandalina acaba gerçekten C vitamini deposumudur. Birçoğumuz şaşıracak olsak da maalesef portakal ve mandalina sanıldığı kadar C vitamini kaynağı değildir, hatta meyve sebzeler C vitamini bakımından sıralamaya tabi tutulsa turunçgiller sınıfına dahil bu meyveler listede arkada sıralarda yer almaktadır.

Listede ön sıralarda yeşil yapraklı ürünler diye isimlendirilen biber, kıvırcık, maydanoz gibi sebzeler yer almaktadır.

İşte C vitamini bakımından en zengin sebze ve meyveler:

Yeşil Biber ya da acı biber: C vitamini bakımından oldukça zengin besin olarak ilk sıralarda yer almaktadır. C vitamini deposu olmasının yanı sıra sağlık açısından birçok faydası bulunduğu uzmanlarca ifade edilmektedir.

Kırmızı dolmalık biber (kapya biber): Kapya biber de portakalın sağladığı C vitaminin neredeyse 3 katı daha fazla C vitamini bulunmaktadır.

Yeşil dolmalık biber: Yeşil dolmalık biber, kapya bibere oranlar daha az C vitamini içermekle beraber yine de içerisinde çok fazla C vitamini deposu bulunmaktadır.

Kıvırcık - karalahana: C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra birçok vitamin grubunu da içerisinde bulundurmaktadır.

Brokoli: Lif ve C vitamini deposudur. Birçok hastalığı önleyici faydaları bulunduğu uzmanlarca ifade edilmektedir.

Papaya: Güçlü bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra, kemik sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir.

Çilek: Tadıyla, kokusuyla bu harika besinin bilinen birçok faydası bulunmaktadır. C vitamini ve folik asit kaynağı olduğu bilinmektedir.

Karnabahar ve Brüksel Lahanası: Birçoğumuz yemekten çok hoşlanmasak da Karnabahar ve Brüksel Lahanası; Lif ve C vitamini kaynağıdır. 

Ananas: Neredeyse doping etkisi yapabilen ananas, C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra toksin düşmanı olduğu da ifade edilmektedir.

Kivi ve Mango: C vitamini, potasyum açısından oldukça zengin bir besin çeşididir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça önemlidir.