Saç sökülmesi dendiğinde akla ilk kadınlar gelmese de son yıllarda kadınlarda epey dert yanar oldu saç dökülmesinden, işte kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve saç dökülmesinin çözümünü. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve çözümü

Kadınlar erkekler kadar yoğun bir saç dökülmesi yaşamıyor ancak, stres ve yanlış saç bakımı sonucunda erken saç dökülmesi görülebiliyor. Kadınlar 50 yaşına gelindiğinde büyük bir bölümü saç dökülmesinden şikâyet etmeye başlıyor ancak günümüzde bu rakam daha aşağılara inmeye başladı.

En iyi saç bakım maskesi ve diğer ürünler kullanılsa dahi bu dökülmenin önüne geçilemeyebilir.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Saç yıkama sıklığı
Saçların her gün yıkanması iyi bir şey zannedilse de araştırmalar bunun tam tersi olduğunu gösteriyor. Yağlı saçlara sahip olanlar temiz ve güzel görünmesi için her gün yıkarlar ancak, Yıkanan saç derisi kuruyacaktır vücudunuz da kendini korumaya alıp daha fazla saçın yağlanması için daha çok yağ üretecektir. Bu yanlış yıkama alışkanlığı sonucunda saçlarınız yorgun düşüp dökülmeye başlayabilir. Sonuç olarak her gün saç yıkama alışkanlığından hızla vazgeçip iki günde bir yıkamak saç dökülmesine faydalı olacaktır. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri Saç bakım ürünleri
Kalitesiz ve yoğun olarak kullanılan saç bakım ürünleri (saç spreyi, jöle ve saç kremleri vb.) saçınızın hızlı dökülmesine neden olabilir. Doğru amaç için kullanılmayan saç kremleri, saç telinin yıpranmasına ve saç derisinde çeşitli sorunlara neden olmaktadır.

Beslenmeye dikkat etmemek
Saç dökülmesinde en önemli etmenler kuşkusuz beslenme ve strestir. İnsan saçı E, C, ve B vitaminlerine ihtiyaç duyduğundan mutlaka bu vitaminlere sahip besinleri tüketmeye dikkat etmek gerekiyor. Saçların uzaması için ise A vitaminini bolca almakta fayda var.

Saç tarama ve şekillendirme
Aceleyle yüksek sıcaklıklarda yapılan saç düzleştirme ve fön esnasında saç telleri ile köklerinde ciddi hasarlar meydana gelmektedir. Aceleyle sert bir şekilde taranan saçlarda oluşan; kopma, incelme, yıpranma ve saç köklerinin zorlanması saç dökülmesinin hızlandıracaktır.

Kadınlarda saç dökülmesini önlemenin yolları

Kadınlarda saç dökülmesini önlemenin yolları

Doğru beslenme
Güçlü ve sağlıklı saçlar için ihtiyacımız olan; protein, çinko , demir ve B12 vitaminlerini düzenli olarak almamız gerekir. Bu vitaminleri; kabuklu yemişler, yeşillikler, fasulyeler, balık ve yağsız et gibi yiyeceklerden alabilirsiniz.

Saç derisine masaj yapmak
Saç derisine masaj yapmak kan dolaşımını arttıracağından saçın uzamasını ve daha sağlıklı bir saç uzamasını sağlayacaktır.

Fön ve saç kurutma makinesi kullanımını azaltma
Fön makinaları saçlarınızı incelteceğinden ve saç köklerine zarar vereceğinden kullanımını azaltmak saç sağlığınızı iyileştirecektir.

Yağlar Saç dökülmesine karşı saçı besleyecek yağlar her geçen gün popüler olmaya devam ediyor. İşte saç için en faydalı yağlar; hindistan cevizi yağı, sarımsak yağı, fındık yağı, badem yağı.