Pelvik Ağrı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır konusunda merak ve endişeleriniz varsa, bu içerikten yararlanabilirsiniz. Pelvik ağrı nedir nasıl iyileşir

Pelvik ağrılar, karın çevresinde ve karnın alt kısmında gelişen kramplardır. Bu durumun genel nedeni jinekolojik sebeplerdir. Tüm karında hissedilen ağrı, kasılmalı kramp türündeki kolik ağrılara dönüşebilir. En çok kadınlarda görülür. Pelvik ağrı nedenleri; boşaltım sistemi, sinir sistemi üreme sistemi veya kas-iskelet sistemine bağlı olarak gelişebilir. Psikolojik nedenlerden dolayı da yaşanabilir.

Pelvik Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Pelvik Ağrı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır konusunda pelvik ağrı nedenleri; Düşük, Dış gebelik, Pelvik infanatuar, Yumurtalık kistleri, Erken doğum, Mens dönemi, Rahim kalınlaşması, Endometriyozi, Yumurtlama ağrıları, Tümör, Yumurtalık kanserleri olarak sayılabilir. Yanı sıra; Kolon kanseri, Apandisit, Adezyon, Crohn hastalığı, Divertikül iltihaplanması, Kabızlık, Kasık ve bel fıtığı, Fibromiyalji, Huzursuz bağırsak sendromu, Böbrek taşları, İnterstisyel sistit, Pelvik kas spazmları, Prostat iltihabı, İdrar yolu enfeksiyonları da pelvik ağrı nedenleridir.

Pelvik Ağrıların Belirtileri Nelerdir?

Karın bölgesinde aniden başlayarak bıçak girmişçesine yaşanan güçlü ve kısa süreli kramplar pelvik ağrılardandır. Kimi zaman bulantı, terleme, kusma da bu duruma eşlik edebilir. Dismenore ise adet döneminde pelvik bölgede yaşanan sancıdır. Dismenore sancısı rahim ağzı darlığından da gelişebilir.

Pelvik Ağrı Nasıl Geçirilir?

Başlangıç olarak pelvik ağrının gerçek sebebi bulunmalı, gerekiyorsa laparoskopi muayenesi olunmalıdır. Enfeksiyon ile ilgili ya da kitle araştırmalar yapılabilir. Ultrasonla karın görüntülenerek röntgen çekilebilir, gerekiyorsa tomografi çekilebilir. İlaç tedavisi olarak analjezikler, kas gevşetici antidepresan ilaçlar önerilebilir.
Başvurulması gereken doktor branşı; aile hekimliği, kadın hastalıkları ve doğum, dahiliye, üroloji uzmanları olabilir. Sizlere bu yazımızda Pelvik Ağrı hakkında bilgiler sunduk daha fazla içeriğe ulaşmak için egezegen.com’u sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın.