Alternatif tedavi yöntemi olan sülük tedavisinin başarısı için, Sülüğün doğru yere tutturulması, tutturulacak yerin temizliği ve sülüğün vücuda nasıl tutturulduğu önemlidir. Sülük Nasıl Tutturulur

Sülük tedavisinin başarısı için, sülüğün vücuda nasıl tutturulduğu önemlidir. Sülüğün doğru yere tutturulması, tutturulacak yerin krem veya parfüm gibi maddelerden arındırılmış olması gerekir. Ayrıca vücudun da soğuk olmaması gerekir. Sülük neden yapışmaz, sülüğün tutturulacağı derinin üzerinin temiz olmaması ve soğuk olması sülüğün yapışmasını engeller. Tüm bu şartlar sağlandığında bile halen tutunmayan sülük için vücut üzerinde küçük kesikler açılarak, sülüğün vücuda yapışması sağlanır.

Sülük Tutturulurken Nelere Dikkat Edilmeli?
Öncelikle sülüğün steril olması ve daha önce başka bir hasta da kullanılmamış olması gerekir. Çünkü kan emen sülüğün salyası ile bir hastadan başka bir hastaya hastalık bulaştırması mümkündür. Ayrıca, steril olmayan sülükte bulunan zararlı mikroplar, insana faydadan çok zarar verebilir. Sülük tedavisi sırasında insanlar herhangi bir acı hissetmezler ve tedavi sonrası deri üzerinde kaşıntı olabilir. Bu kaşıntının geçmesi için soğuk kompres uygulanabilir.

Sülük Nasıl yapıştırılır?
Sülük tedavisinin, uzman kişiler tarafından yapılması, maksimum faydayı sağlayacaktır. Sülüğün temin edildiği yerin ve hijyen koşullarının maksimum seviyede olması tedavi için fayda sağlar. Sülük nasıl tutturulur, önce vücudun temiz olması ve vücut sıcaklığının ılık olması gerekir.

Sülük Uygulama Teknikleri
Sülük tedavisi çok eski yıllardan beri kullanılan bir yöntemdir. Alternatif tıp alanında, insanlara fayda sağlamak açısından geliştirilen ve uzman kişiler tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Sülük tedavisi ile insanlardaki hastalıkların tedavisi amaçlanmaktadır. Uzmandan uzmana farklı teknikler uygulansa da amaç hep insana fayda sağlamaktır. Sülüklerin hastalıklı bölgeye tutturulması, tedavi süresince o bölgede kalması için uzmanlar bazı müdahaleler yapmaktadır.

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle tedavi edilecek bölge temizlenmeli ve ılık su ile yıkanmalıdır. Ucu kesik şırıngaya sülük çekilerek, tedavi edilecek noktaya bırakılır ve sülüğün yapışması beklenir. Yapıştıktan sonra, şırınga çekilir ve tahta bir kaşık yardımı ile sülük düzeltilir. Sülüğün yapıştığı yerde iyice şişmesi beklenir. 45 dakika sonra sülük doyar ve kendiliğinden bırakır. Sülük nasıl bıraktırılır, eğer tedavi sonlanmadan bıraktırılmak istenirse bir ısı kaynağı sayesinde sülük tuttuğu yerden ayrılır. Burada önemli olan kesinlikle sülük yapıştığı yerden çekilerek çıkarılmamalıdır. Son olarak tedavi edilen bölge her gün sürekli olarak dezenfekte edilmelidir.