TL işaretinin klavyeden nasıl yapıldığı çoğunlukla bilinmemektedir. Bu nedenle, sizlere bu yazımızda TL(₺) simgesini klavyeden nasıl yapılır? sorusunu cevaplandıracağız.  klavye-tl-isareti-simgesi-nasil-yapilir

Yüksek kronik enflasyonla savaşan ülkelerde paradan sıfır atma eylemi yaşanan bir uygulamadır. Türk lirasında bulunan sıfırlardan kurtulmak için , “Yeni Türk Lirası” ismi ile yani YTL kısaltması ile de 1 yıl halkın alışması için başına “yeni” ibaresi getirilerek kullanılmıştır. Bununla birlikte yeni Türk Lirası’ na da bir simge bulunması kararlaştırılmıştır. Düzenlenmiş olan yarışmada Tülay Lale isimli bir vatandaş TL işareti ile birinci olmuştur. Bu TL işaretinin elektronik ortamlara taşınabilmesi için, klavyeler üzerinde de hakim olması gerekmektedir. Bu yazımızda da klavye üzerinden TL işaretinin nasıl yapıldığı üzerinde durulmuştur.

TL simgesinin muhasebeye dair uygulama gerçekleştiren programlarda ve Office programlarında hızlı ve pratik şekilde kullanılması gerekmektedir. bu nedenle bu simgenin klavye üzerinde yazım işlemi oldukça önem arz etmektedir. Kopyala yapıştır yöntemi ile internet ortamında bulunan bir TL simgesi kolaylıkla istediğiniz yere yapıştırılıp kullanılmaktadır. Fakat kişiler klavye üzerinden kendileri yapmak istediklerinde ALT GR + T tuşlarını kullanmayı tercih etmektedirler. Bu işlemler için yazı stili yüklenmesi istenen Office programları ve serverler 2017 yılından sonrasına ait olan cihaz ve programları kapsamaktadır

TL işareti yazı ile sıklıkla yapılmaktadır. Fakat klavyede simgesini göstermek çoğu kullanıcı tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle, sizlere bu yazımızda TL işaretinin, Word ve excel programlarında nasıl yazıldığı hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağız. Bu işlem için ilk önce Word ya da excel üzerinden programın açılması gerekmektedir. Program açıldıktan sonra, Word dosyası üzerinden yazı karakteri seçilmelidir. Ardından ALTGR + T tuşuna basılır. Bununla birlikte TL işareti yapılmış olur. Excel programında ise, TL işaretinin yapılmak istenen yerine gelindiği takdirde Alt GR + T tuşuna basılı tutulduğunda ilgili yerde gene TL işareti çıkacaktır. Bu sayede hem Word hem de excel programlarında klavye üzerinden kısaca ve kolayca TL işareti yapılmış olmaktadır.

 klavye-tl-isareti-simgesi-nasil-yapilir

Apple tarafın dada durum pek farklı değil. MacOs kullanıcıları da aynı şekilde klavyeden alt-T tuşlarına basarak TL simgesini kullanabilirler.

Klavyede TL işaretinin yapılabilmesi için, bu simgenin net ve düzgün görünmesi adına bilgisayarınıza uygun işletim sisteminize göre olan yazı tipinin indirilmesi gerekmektedir. İndirme işlemi gerçekleştikten sonra bu yazı stili bilgisayarınıza yüklendiği takdirde, Office programlarında kullanılmak üzere TL işaretini yazabileceğiniz yazı stiline sahip olabilirsiniz. Bu yazı stilinin ismi “AbakuTLSymsSans” dır. Bilgisayara yüklemeniz dahilinde otomatik olarak yazı stilleri arasındaki yerini alacaktır. Bu sayede de kolaylıkla bu işareti yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Mobil cihazlar üzerinden kullanmak istediğiniz klavyede bu yazı stilini yükleyebilmek için merkez bankasının resmi sitesinde bulunan yazı stili uygulamasını cihazınıza indirmeniz halinde mobil cihaz klavyelerinde yani android klavyelerde de kolaylıkla TL işareti yapabilirsiniz.