Dünya genelinde 100’ün üzerinde çocuğun intiharına neden olduğu ileri sürülen mavi balina oyunu nedir, katil balina mavi balina mı? Mavi Balina

Son yıllarda gündemde oldukça yer bulan, 100’ün üzerinde çocuğun intihar etmesine sebep olduğuna inanılan, ailelerin çocukları hakkında endişe etmesine neden olan, bilgisayar ve internet oyunları sanıldığının aksine çok mu tehlikeli diye düşündüren, mavi balina oyunu çocukları gerçekten intihar etmesine neden olabilir mi, çocuklarımızı tehlikeli internet oyunlarından ve sayfalarından nasıl koruyabiliriz, nereden çıktı bu mavi balina…gibi soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

100’ün üzerinde çocuğun intiharına neden olduğu düşünülen Mavi Balina oyununun sosyal medya üzerinden Rusya’dan Dünya geneline yayıldığı bilinmektedir.

Mavi Balina Oyunu Nedir?

Mavi Balinanın hikayesinin anlatıldığı bir Rus şarkısından esinlenerek isminin konulduğu düşünülmektedir. Bir başka iddia ise balinaların anlaşılamayan biçimde zaman zaman kıyıya vurarak intihar etmesinin oyunun isminin konulmasında esin kaynağı olduğu yönündedir.

50 günde 50 tehlikeli oyunun tamamlanması üzerine kurulu olduğu bilinen oyunun son basamağının intihar olduğu iddia edilmektedir.

Oyun ile ilgili iddialarda 50 oyundan bazılarının, “vücudundan kesikler açılması, toplumun dışından hareket etmek, çok yüksek sesle müzik dinlemek ve son aşamada da yüksekten atlamak ya da kendini asmak” gibi tehlikeli basamaklar bulunduğu yer almaktadır.

Sosyal medya yayılan bu oyun da 10-14 yaş aralığında ki çocuk ve gençlere ulaşmak istenilmektedir.

Sosyal medyada çoğunlukla #BlueWhale etiketiyle yayılmaktadır. Yoğunlukla Rusya olmaz üzere, Hindistan, İran ve Türkiye’de Mavi Balina oyunundan kaynaklı intiharlar gerçekleştiği düşünülmektedir.

Uzmanların belirttiğine göre; 50 basamaklı oyunda özellikle şiddeti korku temalı etaplar bulunmasının çocukların ilgisini çekmesine neden olmaktadır. Genellikle aile ilişkilerinden sorunlar olan, okul arkadaşları ya da çevresiyle sorunlar yaşayan, bilgisayar, internet ve televizyon bağımlısı, içe kapanık çocukların bu oyunun cazibesine kapılabileceği ifade edilmektedir.

Oyunu çok tehlikeli olduğunu vurgulayan Uzmanlar, çocukların bu tür oyunlara yönetiminin nasıl giderileceğine değinerek, “Eğer aile çocuğunun Mavi Balina gibi riskli oyunlar oynadığını fark ediyorsak, mutlaka o ailenin bir uzmandan yardım alması gerektiğini biz öneriyoruz. Çünkü çözümü için sistemli bir şekilde ilerlemek gerekiyor ve çocuk neden böyle bir oyunu oynama gereği duyuyor? Gibi soruları değerlendirip yavaş yavaş ilerlemek gerekiyor.

Çözüm olarak ise, çocuklarımızı daha iyi tanımamız, hareketlerinin, davranışlarının takip edilmesi gerektiği, bilgisayar ve internet alışkanlıklarının kontrol edilmesi, alışkanlık ve bağımlıklarının gözlemler le tespit edilmesi gerektiği ifade edilmektedir.